HomeShëndeti

Gjërat që tregojnë flokët për shëndetin tuaj

Duket se flokët tanë, së bashku me simptoma të ndryshme, bëhen një tregues që duhet marrë në konsidertë se diçka nuk shkon në mënyrën se si funksionon trupi ynë.

Side Bright ka analizuar dhe mbledhur problemet më të zakonshme të flokëve, dhe gjeti se çfarë sëmundjesh ato tregojnë.

Flokë pa jetë 
 Flokët bëhen të thatë zakonisht në dimër, kur trupi ynë vuan nga mungesa e vitaminave dhe mikroelementeve. Kjo simptomë mund të tregojë se trupi juaj ka nevojë për selen, squfur dhe fosfor. 
Zbokth
Për më tepër, zbokthi ndodh si rezultat i dietave të shpeshta (sidomos ato ku duhet të ulni yndyrnat dhe karbohidratet). Një arsye tjetër mund të jetë stresi, problemet me traktin tuaj gastrointestinal, ose mungesa e imunitetit. Nëse një person vuan nga zbokthi i verdhë, ato mund të kenë dermatit, një patologji lëkure që është mjaft e vështirë për t’u kuruar. 
Flokë të thatë dhe skaje të ndarë
Ne nuk konsiderojmë faktorë të tillë të dukshëm si një përdorim permanent i tharëses së flokëve, ndaj ato thahen për shkak të mungesës së proteinave. Ky problem është gjithashtu i shpeshtë në njerëzit që ndjekin dietat strikte dhe vuajnë nga problemet me sistemin e tyre endokrin. Rekomandohet gjithashtu të pini lëng portokalli pasi ai kontribuon në thithjen më të mirë të hekurit. Mos harroni të pini ujë të mjaftueshëm për të shmangur dehidratimin.
Flokë me yndyrë
Flokët me yndyrë zakonisht tregojnë se dieta juaj nuk është mjaft e shëndetshme dhe se konsumoni shumë yndyra të kafshëve. Për të zgjidhur këtë problem, përpiquni të hani më pak mish, të yndyrshëm dhe gjëra të skuqura, të shmangni ëmbëlsirat që konsumoni, ushqimet e tymosura, alkoolin dhe kafenë. Nëse këto këshilla nuk funksionojnë, flokët e yndyrshëm mund të tregojnë se keni probleme të metabolizmit, dështim hormonal ose çështje të mëlçisë.
Flokë të hollë dhe të brishtë
Kur trupi vuan nga mungesa e proteinave, gjendja e lëkurës, e thonjve dhe e flokëve bëhet më e keqe. Rekomandohet të hani më shumë fruta dhe të hani omega-3 acide yndyrore.
Humbja e folikulave të flokëve
 Humbja e flokëve mund të lidhet me sistemin endokrin ose problemet me sistemin tuaj imunitar. Mund të jetë gjithashtu një shenjë e diabetit. Mos u frikësoni, mund të jetë mungesa e vitaminave ose rezultat i stresit. Kjo është arsyeja pse është një ide e mirë të filloni të pini bimë qetësuese.
Thinja e parakohshme
Thinja e parakohshme që prek fije të veçanta është shpesh rezultat i stresit të rëndë, lodhjes kronike ose dietës së dobët (për shembull, kur një person redukton sasinë e proteinave). Shkencëtarët janë të sigurt se të gjitha këto gjëra ndikojnë në prodhimin e melaninës dhe kjo është arsyeja pse flokët tona mund të bëhen gri më shpejt.
Acarim i skalpit 
Kjo simptomë shoqërohet me plagë të lëkurës dhe lloje të ndryshme të acarimit të saj, dhe kjo është koha ideale për t’ju drejtuar një dermatologu. Nëse kruajtja nuk shoqërohet me asnjë simptomë tjetër, kjo mund të jetë rezultat i një çrregullimi të sistemit nervor të shkaktuar nga stresi. Në këtë rast rekomandohet të pini vitamina B1 dhe B6. Pastaj duhet të vizitoni një neurolog.

TË NGJASHME