HomePolitikë

Gjykata i refuzon mandatin kandidates së Durrësit, zbulohet arsyeja

Gjykata e Durrësit nuk i ka dhënë mandatin kandidates socialiste, Valbona Sakos që fitoi zgjedhjet në 30 qershor. Sipas gjykatës, arsyeja e këtij refuzimi është bërë mosregjistrimi në kohë i Bindjes Demokratike, që mori pjesë në zgjedhje.

Gjykata gjithashtu ka shpallur të pavlefshëm edhe fletën e votimit për kandidatët për kryetar bashkie në Durrës, fletë ku kishte dy emra, Valbona Sakon nga PS dhe Valbona Sakollarin nga Bindja Demokratike.

Në argumentin e tretë, thuhet se edhe rezultati i votimit për zgjedhjet për kryetar të Bashkisë së Durrësit në zgjedhjet e 30 qershorit, është i pavlefshëm.


TË NGJASHME