HomeShowbiz

Gruaja me thonjtë më të gjatë i jep fund rekordit, i pret pas gati 30 vjetësh

E njohur si gruaja me thonjtë më të gjatë në botë, mbajtësja e titullit të rekordeve botërore Guinness Ayanna Williams (SHBA) është ndarë zyrtarisht me manikyrën e saj madhështor pasi preu thonjtë fundjavën e kaluar.

Dr. Allison Readinger i “Trinity Vista Dermatology” në Forth Worth, Texas (SHBA), përdori një mjet elektrik rrotullues për të prerë thonjtë e gjatë të mbajtëses së rekordit pasi i mati për herë të fundit.

Siç rezulton, Ayanna-lokale e Hjustonit theu rekordin e saj për thonjtë më të gjatë në një palë duar me një gjatësi të re 733.55 cm (24 ft 0.7 in), pasi i la të rriteshin nga viti 2017. 

Ayanna Williams në zyrën dermatologe me thonjtë më të gjatë

Kjo është hera e parë që mbajtësja e rekordit ka prerë thonjtë e saj që nga fillimi i viteve 90, që do të thoshte se ishte një lamtumirë emocionale, e ëmbël kur Ayanna më në fund u desh të ndahej me ta.  

“Unë kam rritur thonjtë e mi për disa dekada. Unë jam aq shumë, aq e gatshme për një jetë të re. Unë e di që do t’i humbas, por është vetëm ajo kohë – është koha që ata të shkojnë”.

Ayanna i ka kushtuar mbi 28 vjet rritjes së thonjve të saj. Në një farë mënyre, tipari është bërë pjesë kryesore e asaj që është. 

Edhe si fëmijë, Teksani gjithmonë i pëlqente thonjtë dhe artin e thonjve. Ajo ka kujtime të bukura kur i kërkoi nënës së saj të kontrollonte se sa ishin të gjatë thonjtë e saj dhe nëse mund t’i pikturonte ato me ngjyra të caktuara.  

Ayanna Williams me thonjtë më të gjatë në jastëk

Që në atë moshë të hershme, Ayanna me siguri ka bërë realitet ëndrrat e saj të fëmijërisë.

Ayanna u njoh për herë të parë zyrtarisht për thonjtë e saj të jashtëzakonshëm në 2017 dhe ishte një nga yjet që theu rekordin e thonjve më të gjatë në Guinness World Records 2018.

Në atë kohë thonjtë e saj ishin 576.4 cm (18 ft 10.9 in) dhe asaj i duheshin më shumë se dy shishe manikyr dhe 20 orë për të bërë manikyrën e saj. 

Ayanna Williams me dermatologe që prer gozhdën e parë

Kohët e fundit, u deshën rreth 3 ose 4 shishe manikyr dhe Ayanna u desh ta përfundonte detyrën për disa ditë.

Ayanna u përball me vështirësi të përditshme me thonjtë e saj të gjatë dhe nuk ishte në gjendje të bënte disa aktivitete si larja e enëve dhe vendosja e çarçafëve në shtrat. 

“Me lëvizjet e mia duhet të jem shumë, shumë e kujdesshme. Kështu që zakonisht në mendjen time tashmë jam duke u përgatitur për hapin tjetër që duhet të bëj për t’u siguruar që nuk e lëndoj veten me thonjtë e mi – ose t’i thyej ato. Jam e ngazëllyer për prerjen e thonjve sepse pres me padurim fillime të reja”.

Para prerjes përfundimtare, Ayanna tha se ajo mori shumë reagime të ndryshme nga të tjerët që do t’i shihnin thonjtë e saj në publik, por shumica ishin pozitive dhe mbështetëse – veçanërisht ato nga fëmijët.  

Ayanna Williams thonjtë më të gjatë të prerë

“Unë kam këtë gjë që bëj me fëmijët kur ata vijnë tek unë dhe më thonë “A janë ato thonjtë e tu?! ” dhe unë them ‘po’ dhe pastaj pyes dhe them ‘Sa vjeç je?’ dhe ata thonë “Unë jam dhjetë ose jam shtatë”, dhe unë them “Sa vjeç janë thonjtë e mi? Ata janë 28 – 29 vjeç! Ata janë më të vjetër se ju!””.

Ndërsa i gjithë ky udhëtim ka qenë me siguri një udhëtim i paharrueshëm për Ayanna, ajo mezi pret të ardhmen dhe trashëgiminë që rekordi i saj do të sjellë për brezat që do të vijnë, veçanërisht për nipërit dhe mbesat e saj.   

Ayanna Williams në Ripleys me biletë

Thonjtë e saj delikatë tani do të ruhen dhe do të shfaqen në “Ripley’s Believe It or Not!” Muze në Orlando, Florida, diçka për të cilën Ayanna është shumë e ngazëllyer. 

“Do të jetë e mrekullueshme. Do të jetë si një dyll i vetvetes edhe pse janë vetëm thonjtë e mi. Mezi po pres ta shoh këtë, me të vërtetë. Do të buzëqesh nga veshi në vesh. Thjesht mendoj vërtet në lidhje me të, është e mahnitshme”.

Në të ardhmen e afërt, Ayanna planifikon të rritë thonjtë e saj përsëri, por jo mjaft në gjatësinë që ajo matte më parë.  

Ayanna Williams me dermatologe dhe prerja e parë e thonjve

Sidoqoftë, pavarësisht nga titulli i saj rekord, ata do të jenë gjithmonë një nga aksesorët e saj të preferuar.  

“Me ose pa thonjtë e mi, unë do të jem akoma mbretëresha. Thonjtë e mi nuk më bëjnë, unë i bëj thonjtë e mi!”


TË NGJASHME