HomeLajmi i Fundit

Hakerat nga Kina, Rusia dhe Irani kërkojnë të ndërhyjnë në zgjedhjet amerikane

Microsoft ka dalë me një njoftim zyrtar se hakerat me lidhje në Rusi, Kinë dhe Iran po përpiqen të ndërhyjnë tek njerëzit dhe grupet e përfshira në zgjedhjet presidenciale që do të mbahen në muajin nëntor.

Sipas kompanisë së teknologjisë, në këto tentativa sulmesh është i pranishëm dhe grupi i hakerave ruse që “thyen” fushatën e demokratëve gjatë vitit 2016. Microsofta shtoi se është shumë e qartë që grupet e huaja kanë shtuar përpjekjet e tyre për të goditur zgjedhjet.

Objektiv i këtyre sulmeve ka qenë fushata e të dy kandidatëve Donald Trump dhe Joe Biden.

Në njoftimin e Microsoft gjithashtu thuhet se grupi i hakerave rus Strontium ka sulmuar më shumë se 200 organizata, pjesa më e madhe e të cilave janë të lidhura me partitë politike amerikane të të dyja krahëve.

Strontium i njohur ndryshe si “Fancy Bear”, është një njësi sulmuese kibernetike, e lidhur me shërbimin ushtarak rus të inteligjencës GRU.