HomeSport

Hamilton sheh vdékjen me sy në garën e Italisë, makina e “Red Bull” i hipën sipër

Ylli britanik i Formula 1, Lewis Hamilton ishte pak centimetër larg trágjedisë ndërkohë që garonte për Çmimin e Madh të Italisë ditën e djeshme. Makina e rivalit të titullit Max Verstappen fluturoi mbi kokën e tij pasi pilotët e nxorën njëri -tjetrin jashtë garës.

Red Bull i Verstappen filloi një frenim të pjerrët në Monza kur ishte pranë Mercedesit të Hamilton, dhe ishte pajisja mbrojtëse Halo që parandaloi kampionin në fuqi të botës që të mos merrte dëmtime serioze.

Makina e Red Bull u fut me hundë në zhavorr me të dy shoferët që dolën nga masákra të padëmtuar në kthesën e fundit dramátike në një duel gjithnjë e më të nxehtë të kampionatit botëror. Më vonë, holandezit iu dha një dënim me tre pozicione për Çmimin e Madh të Rusisë që mbahet brenda dy javësh. 

Verstappen nuk qëndroi për të kontrolluar gjendjen e Hamilton, përkundrazi doli me shpejtësi në pistën e pit -it duke i ofruar ekipit të tij përmes radios, me shoferin britanik që dilte nga kabina e makinës së tij disa minuta më vonë. 

Të dy shoferët akùzuan tjetrin se ishte gabim, me Hamilton duke thënë se Verstappen ‘e dinte se çfarë do të ndodhte, por ai prapë e bëri atë fernim.’

Verstappen u përgjigj duke thënë se nuk kishte “ku të shkonte” dhe fajësoi Hamilton që nuk i dha hapësirën e nevojshme për të negociuar në kënd.

Momenti dramatik ndodhi në xhiron 26 nga 53 në qarkun italian. Ndërsa Hamilton u largua nga korsia e pit, Verstappen u bashkua me të dhe ata duhej të merrnin pozicionin në çikanë Variante Del Rettifilo.

Është e sigurtë që britaniku Hamilton shpëtoi vetëm nga pajisja e sigurisë Halo, një shirit titani i vendosur mbi kokën e shoferit që ka qenë i detyrueshëm në Formula 1 që nga viti 2018.

Përsëritjet treguan se makina e Verstappen kërcen nga Halo me Hamilton të paaftë për të bërë asgjë tjetër përveçse të dalë jashtë rrugës ndërsa rrotat e Red Bull dhe shasia e pasme fluturuan para syve të tij.
Burimi: Daily Mail | Përktheu dhe përshtati: GOTA NEWS ALBANIA


TË NGJASHME