HomeShëndeti

Helmi i gjarprinjve , një biznes në lulëzim 

Në ‘fshatin e gjarpërinjve’, sipërmarrësit kanë kapërcyer frikërat e tyre, meqë helmet kanë çmim të lartë. Shumë njerëz kanë frikë nga gjarpërinjtë dhe nuk preferojnë t’u afrohen. Por për ata që janë të gatshëm t’i lënë këto frikëra mënjanë, ka para për të bërë në biznesin e gjarpërinjve. Sa para? Si mendoni për 12 milionë dollarë në vit?

Kjo është shuma e të ardhurave të krijuara nga disa fermerë gjarpërinjsh të ndërmarrjeve në fshatin e vogël të Zisiqiao në provincën Zhejiang të Kinës. Fang Yin dhe gruaja e tij Yang Xiaoxia janë dy nga ata sipërmarrës.

“Fillimisht kisha frikë dhe mendova se ishin të neveritshëm”, tha Fang për Southeast China Morning Post. “Por tani jam mësuar me të gjitha këto.” Kobrat, Pitonët mund të gjenden në shumë shtëpi në Zisiqiao duke përfshirë Fang dhe Yang, dhe kjo është arsyeja pse shumë e quajnë vendin “fshati i gjarpërinjve”.

Çifti 30-vjeçar, së bashku me të tjerët nga fshati i tyre, shesin më shumë se 3 milion gjarpërinj në vit për kompanitë farmaceutike që përdorin fshikëzat e tëmthit, mëlçitë dhe lëkurën nga zvarranikët për të krijuar shtesa ushqyese të cilat shiten përfundimisht tek konsumatorët në Japoni,Koreja e Jugut, Amerika dhe Evropa.

Gjarpërinjtë janë konsideruar si gjallesa me veti kuruese për mijëra vjet në Kinë. Njerëzit atje dhe në vende të tjera anembanë botës, gëlltisin pilula gjarpri dhe prijnë verë gjarpri të bërë nga përbërësit me bazë gjarpër, sepse ata besojnë se ndihmon për të kuruar sëmundjen spinale ose për të zvogëluar dëmtimin e mëlçisë kur merret para pirjes së alkoolit. Një gram i vetëm i helmit të gjarprit mund të sjellë 3.000-5.000 juanë (rreth $ 450 – $ 750) dhe shumë restorante përdorin mishin e gjarprit si përbërës për gatim./lajmifundit.al


TË NGJASHME