HomePolitikë

Heshtja e Koresë së Veriut e mban botën në errësirë

Kim Jong Un nuk është parë në publik për më shumë se dy javë.

Zyrtarët në Korenë e Jugut thonë se ata mendojnë se Kim është mirë. Aleati i regjimit, Kina po përpiqet të thotë sa më pak të jetë e mundur në lidhje me situatën. Por një ekip mjekësor kinez raportohet se shkoi kohët e fundit në Korenë e Veriut, dhe sigurisht që duket se diçka nuk është në rregull pas operacionit të fundit në zemër të Kim Jong Un.

Mediat shtetërore raportuan se në 22 prill Kim i dërgoi një mesazh presidentit sirian. Sot ai është raportuar se ka falënderuar zyrtarët në Wonsan për ndihmën e tyre në ndërtimin e rajonit turistik bregdetar.

Akoma, nuk ka asnjë fotografi, apo raporte rreth tij duke marrë pjesë në një takim ose ngjarje, dhe prononcime të tilla nga makina e propagandës së regjimit do të vazhdonin pavarësisht.

Ndërsa nuk ka lëvizje të pazakonta ushtarake brenda Koresë së Veriut, që mund të ndryshonin me shpejtësi nëse Kim do të vdiste. Nuk ka asnjë pasardhës të paracaktuar (megjithëse motra e tij ka marrë një rol më të spikatur), dhe lojërat e pushtetit mund të shpërthejnë mirë.

Kim u zhduk më parë në 2014, thuhej se po vuante një dëmtim të kyçit të këmbës ose madje ishte rrëzuar. Ai u shfaq gjashtë javë më vonë pa shpjegime, duke ecur me shkop.

Pra, edhe një herë për sa i përket situatës së Kim, ne jemi të mbyllur duke menduar se si mund të jetë e vërteta.

©G.T/GotaNews


TË NGJASHME