HomeShëndeti

Hiqni dorë nga “ushqimet e preferuara” nëse do trup perfekt

Ushqimet që hani mund të kenë një efekt të madh në peshën tuaj dhe kjo tashmë dihet. Por ka disa ushqime, si kosi pa yndyrë, vaji i kokosit dhe vezët, që ndihmojnë në humbjen e peshës.

Ndërsa ushqime të tjera, sidomos prodhime të përpunuara, mund t’ju bëjnë të shtoni peshë.

Këtu janë disa nga ushqimet që duhet të shmangni nëse po përpiqeni të humbisni peshë:

1.Patatet e skuqura

Patatet janë të shëndetshme, të ziera dhe të mbushura, por të skuqurat kanë shumë kalori.

2.Pijet me sheqer

Pijet me sheqer të ëmbël si soda, janë një nga ushqimet jo të shëndetshme që ju shtojnë kilogramë.

3.Buka e bardhë

Buka e bardhë është shumë e rafinuar dhe shpesh përmban shumë sheqer të shtuar.

4.Karamelet

Karamelet përmbajnë jashtëzakonisht shumë sheqer, vajra të shtuara dhe miell të rafinuar në një paketë të vogël.

5.Shumica e lëngjeve të frutave

Shumica e lëngjeve të frutave që gjeni në supermarket kanë shumë pak të përbashkëta me frutat e plota. Janë të mbushura me sheqer dhe kalori ashtu si sodat.

6.Ëmbëlsira, biskotat

Ëmbëlsirat dhe biskotat janë të mbushura me përbërës si sheqeri dhe miell i rafinuar.

7.Disa lloje të alkoolit (sidomos birra)

Alkooli siguron më shumë kalori sesa karbohidratet dhe proteinat, ose rreth 7 kalori për gram.

8.Akullore

Akullorja është tepër e shijshme, por shumë e pashëndetshme. Është e lartë në kalori, dhe shumica e llojeve janë të ngarkuara me sheqer.

9.Pica

Pica është një ushqim shumë i popullarizuar. Megjithatë, picat janë shumë të pashëndetshme, përmbajnë ekstremisht shumë sheqer dhe kalori


TË NGJASHME