HomeLajmi i Fundit

Historia më e çuditshme e investigimit/ Babai punëson një punonjëse seksi për vrasësin e vajzës së tij

  • Babai i të vajzës australiane të vrarë në Mozambik pretendon se e ka gjetur vrasësin
  • Vrasësi i dyshuar u regjistrua fshehurazi si pjesë e një operacioni të fshehtë
  • Një hetues privat i cili dikur ishte udhëheqës i bandës Neo-Naziste planifikoi goditjen
  • Ai rekrutoi një punëtore lokale seksi për të infiltruar në rrethin e ngushtë të një zoti kriminal afrikan
  • Paul Warren tani po bën thirrje që vrasësi i dyshuar të arrestohet për vrasjen e Elly

Një detektiv privat mori vetëm një muaj për të gjetur zotin afrikan të krimit që besohet se kishte vrarë turisten australiane Elly Warren. Elly, 20, ishte në një program zhytjeje dhe vullnetarizmi kur u vra gjatë një nate në fshatin turistik Mozambik të Tofo në nëntor 2016.

Policia lokale ka kaluar katër vjet që kur nuk ka bërë pothuajse asgjë për të zgjidhur çështjen, duke lënë babanë e saj Paul Warren të shpenzojë 50,000 dollarë në kërkimin e tij.

Më në fund ai iu drejtua hetuesit gjerman Nick Greger, i cili identifikoi të dyshuarin kryesor në vetëm dy ditë. Z. Greger mbolli një punëtore seksi në gjykatën e një qyteti lokal të drogës të njohur si ‘Tony’, dhe e regjistroi fshehurazi duke u mburrur për krimin dhe vrasjen. 

Kur dëgjoi për herë të parë për vdekjen tragjike të Elly në qershor, z. Greger u afrua me z. Warren dhe ofroi falas shërbimin e tij të gjahtarëve të mirësive.

“Unë u trajnova për të gjetur kriminelët e kërkuar duke punuar me grupe të ndryshme në Afrikë, kështu që unë i kuptoj lëvizjet e tyre,” tha ai.

‘Gjetja e njerëzve si ky thjesht është bërë rutinë për mua pas gjithë viteve.’

Operacioni i fshehtë me emrin student i koduar u krye nga Z. Greger nga Gjermania ndërsa ndalimet e udhëtimit nga koronavirusi e penguan atë të udhëtonte në Afrikë. 

Punonjësit lokalë të seksit u pyetën rreth Zoom nëse ata do të ishin të interesuar të bashkoheshin me një zot të krimit si pjesë e një operacioni ndërkombëtar për të kapur një vrasës.

“Nuk kishte kuptim të dërgoja një person të bardhë atje sepse ata do të merrnin shumë vëmendje dhe vendasit që jetojnë me frikën e këtyre bandave dhe nuk do të thonë asgjë,Kështu që unë kam dalë me një plan për të rekrutuar një grua vendase për t’u miqësuar me të dyshuarin kryesor.’tha Z. Greger.

Z. Geger i dha kontaktit të tij në terren një ide se çfarë lloj vajze po kërkonte, por disa gra të para me të cilat foli nuk ishin “aq keq sa nuk ishin aq të pamëshirshme”. Por përfundimisht ai gjeti kandidatin perfekt.

“Ajo vjen nga një mjedis ku vrasësit dhe gangsterët nuk janë një gjë e rrallë,” tha Z. Greger.

‘Kështu që kur përshkrova misionin ajo nuk ishte aspak e frikësuar. Ajo ishte absolutisht e relaksuar. ‘Z. Greger po vepronte me një informatë Z. Warren u dha nga një grua e Afrikës së Jugut e cila pushoi në Tofu gjatë marsit.

Ajo i shkroi atij në Facebook dhe tha se ishte paralajmëruar në heshtje të ‘qëndronte larg’ nga një grup njerëzish që vendasit besonin se ishin përgjegjës për vdekjen e Elly. Gruaja tha ‘Tony’, i cili kishte tatuazhe dalluese dhe ishte varur në një lokal pranë vendit për pizza të Branco, dhe ekuipazhi i tij ishin të njohur për drogën dhe plaçkitjen e turistëve.

Armatosur vetëm me këtë tip misterioz, Z. Greger iu deshën vetëm dy ditë për të identifikuar të dyshuarin kryesor dhe tetë ditë për të planifikuar misionin. Do të ishin edhe dy javë para se uzina e tyre të kontaktojë me të dyshuarin.

Plani origjinal ishte që punonjësi i seksit të rriste Elly duke përmendur rastësisht duke parë një foto të saj që Warren kishte postuar afër vendit ku ajo vdiq. Por, fotoja që nga ajo kohë ishte grisur dhe pasi do të ishte shumë e dyshimtë ta nxirrnin jashtë syve, ata duhej të pranonin prova më indirekte. 

Ajo u fut shpejt në gangsterin lokal, ndërmarrjet kryesore të biznesit të të cilit përfshijnë kontrabandë ndërkufitare të drogës, grabitjen e turistëve dhe përdorimin e rrjeteve të prostitucionit.Pas katër javësh në kompaninë e tij, ajo e regjistroi atë duke u mburrur se ishte ‘gangster’, duke shitur kokainë dhe duke folur për vrasjen.


TË NGJASHME