HomeUdhëtime

Historike/ Nasa arrin të dërgojë robotin më të avancuar në Mars

Brohoritjet shpërthyen në dhomën e kontrollit ndërsa rover i NASA-s arriti në planetin e kuq.

NASA zbarkoi një rover të ri robotik në Mars të Enjten në darkë, përpjekja e saj më ambicioze në dekada për të studiuar drejtpërdrejt nëse kishte ndonjëherë jetë në planetin e kuq.

Ndërsa agjencia ka permbyllur misione të tjera në Mars, eksploruesi robotik prej 2.7 miliardë dollarësh me emrin Perseverance mbart një set të sofistikuar të mjeteve shkencore që do të sjellin aftësi të përparuara në kërkimin e jetës përtej planetit tonë.

Këmbëngulja ishte vizitori i tretë robotik nga Toka që arriti në planetin e kuq këtë muaj. Javën e kaluar, dy anije të tjera kozmike, “Hope” nga Emiratet e Bashkuara Arabe dhe “Tianwen-1 nga Kina”, hynë në orbitë rreth Marsit.

Marsi aktualisht është 126 milion milje larg Tokës. Sinjalet radio, që udhëtojnë me shpejtësinë e dritës, i duhen më shumë se 11 minuta për të udhëtuar nga Marsi deri në Tokë. Kjo do të thotë që kur mesazhi që njoftonte fillimin e sekuencës së uljes arriti në Tokë, roveri tashmë kishte zbritur në Mars prej katër minutash. Pasiguria e vetme ishte nëse kishte zbritur i paprekur, apo i përplasur në mijëra copa.

Në hapin e fundit, rover u ul në fund me një kabllo nën një jetpack të suportuar nga raketa derisa të prekte sipërfaqen.


TË NGJASHME