HomeSociale

Holanda fiton Eurovision 2019, Shqipëria në vendin e 18-të

Në Tel Aviv fitoren e Eurovizionit e mori këngëtari Duncan Laurence nga Holanda me këngën “Arcadenga”.

Duncan Laurencedoli në vendin e tretë nga votat e jurisë, ndërsa votat e publikut i dhanë atij fitoren. Fitorja e Duncan Laurenceshënoi herën e parë që Holanda fiton Festivalin e Eurovizion që nga viti 1975

Shqipëria e përfaqësuar denjësisht me këngëtaren Jonida Maliqi, me këngën “Ktheju Tokës”, u rendit e 18-ta me 90 pikë. Vendi ynë grumbulloi 43 pikë nga votat e jurisë dhe 47 pikë nga votat e publikut.

Vendi i dytë shkoi për Italinë, ndërsa i treti për Rusinë.

jonida maliqi eurovizion
votatat

TË NGJASHME