HomeLajme

Hotelet: Më i madhi, më i vogli dhe më i çuditshmi në botë

Ata që duan pushime origjinale dhe mbi të gjitha që i ndajnë ato në rrjetet sociale, janë të vetëdijshëm se origjinaliteti i vendit apo i hotelit është thelbësor për të tërhequr vëmendjen dhe për të fituar “like”.

Hotelscan.com ka zgjedhur disa vende unike në llojin e tyre, ku duke kaluar qoftë edhe një natë të vetme, do t’i lini ndjekësit tuaj me gojë hapur.

1. Hoteli më i lartë – Gevora në Dubai dominon klasifikimin e hoteleve më të larta në botë, me 75 kate dhe një lartësi prej 356 metra, vetëm një më shumë se JW Marriott Marquis Hotel, gjithashtu në Dubai. Pesë restorantet e tij ofrojnë një larmi të madhe atmosferësh dhe kuzhinash të ndryshme. Ky hotel mbresëlënës i artë ka një banjë ekskluzive, dy palestra, një për burrat dhe një për femrat dhe një pishinë të hapur.

Superluksi fillon tashmë nga kati i parë kur hyni në një nga dyert e rrotullimit të hollë të arit në holl. Pastaj, një nga tetë ashensorët që pret mysafirët në vetëm 38 sekonda në katin e 75-të, ku ka një pishinë spektakolare në çati me pamje mahnitëse të qytetit. Është e admirueshme të shijosh një koktej apo të bësh një dush.

2. Më i madhi – Hoteli më i madh në botë është aktualisht MGM Grand në Las Vegas, me 6,198 dhoma. Ndërtesa kryesore ka 5,044 (4,293 dhoma dhe 751 suita) në të cilën janë shtuar 576 suita të vendosura në tre kullat ‘The Signature’, 51 hyrjet e Skylofts dhe 29 vila të ‘The Mansion at MGM Grand’.

Por, MGM Grand do të duhet t’ia lëshojë vendin e parë në renditjen e hoteleve më të mëdha në botë hotelit Abraj Kudai, aktualisht në ndërtim në Mekë, me 10,000 dhoma të vendosura në dymbëdhjetë kulla, 70 restorante dhe katër heliports. Një kompleks maksi që do të mburret edhe me kupolën më të madhe në botë.

3. Më i vogli – Është e komplikuar të përcaktohet se cili është në fakt hoteli më i vogël në botë; në njërën anë mund të jetë Central Hotel & Café në Kopenhagen, i cili ka vetëm një dhomë prej 12 metrash katrorë, por me të gjitha llojet e rehatisë, që gjendet mbi kafeterinë Granola Cafe në lagjen Vesterbro. Rekordi i është dhënë Eh’haeusl of Ambreng në Gjermani, në rajonin e Bavarisë, me një dhomë të vetme prej 56 metra katrorë.

Hamburg landmark Wasserschloss

Për Hotelscan.com, nga ana tjetër, hoteli më i vogël në botë është një beetle e bardhë Volkswagen që ndodhet në Jordani, pikërisht në Al Jaya, në jug të kryeqytetit Amman. Një strehim unik i përshtatshëm për dy persona.

4. Më i vjetri – Hoteli më i vjetër në botë, ku mund të qëndroni ende, është Nishiyama Onsen Keiunkan, që ndodhet pranë malit Fuji, në Japoni, menaxhuar nga jo më pak se 52 breza të së njëjtës familje që e hapën atë në vitin 705.

Në vitin 1997 u rinovua, duke ruajtur estetikën e tij tradicionale.

5. Më i shtrenjti – Suita Imperiale e Presidentit Wilson, hotel në Gjenevë, Zvicër. Qëndrimi brenda natës kushton 83.000 dollarë, rreth 71.670 euro.

Mysafirët që mund ta përballojnë atë, ndihen në siklet nga zgjedhja: kjo megasuitë zë tërë katin e tetë të hotelit dhe përbëhet nga 12 dhoma, 12 banja prej mermeri me produktet Hermès, një tarracë me pamje nga liqeni i Gjenevës dhe Mont Blanc, një ashensor privat, një dhomë studimi, një dhomë ngrënie për 26 veta, një dhomë gjumi prej 230 metrash me një tavolinë pishinash të Brunswickit të vitit 1930 dhe një piano të madhe të Steinway-it, një bibliotekë me një koleksion të librave antikë, dritare antiplumbash dhe mundësinë e një evakuimi të veçantë të helikopterëve. Përveç kësaj, paketa e qëndrimit përfshin një kuzhinier, një shërbëtor, një shofer dhe një asistent personal.

6. Më i ftohti – I famshmi ‘Ice Hotel’ në Jukkasjärvi, Suedi, i ndërtuar me blloqe akulli që shkrihen çdo pranverë dhe që rindërtohen çdo dimër, mund të konsiderohet hoteli më i ftohtë në botë, edhe pse ai ofron edhe dhoma të nxehta.

Dhomat e ftohta kanë një temperaturë midis -5 dhe -8 gradë dhe secila prej tyre ka një temë të veçantë dhe mobilie prej druri të gdhendur me dorë nga artistë ndërkombëtarë.

7. Më “i thelli” – ‘Desert Cave Hotel’ është i vetmi hotel tërësisht nën tokë në botë. Nuk bëhet fjalë vetëm për hotelin, është një qytet i tërë kështu, i quajtur Coober Pedy, në mes të shkretëtirës australiane.

Në ‘Desert Cave Hotel’, 19 dhomat janë të bollshme dhe kanë tavane të larta, por janë gdhendur në shkëmb.

8. Më i pjerrëti – Hotel Hyatt Capital Gate në Abu Dhabi është hoteli më i pjerrët në botë, i vendosur në mes të kateve të 18-të dhe 33-të të ‘Capital Gate Tower’, 165 metra e lartë dhe që ka një pjerrësi prej 18 gradësh, katër herë më i lartë se Kulla e Pizës. 165 metra i lartë, e cila ka një pjerrësi prej 18 gradë, katër herë më e lartë se Kulla e Pizës.

Hoteli me 5 yje ka 189 dhoma dhe suita, një pishinë, një palestër, vaska hidromasazhi dhe spa e famshme e njohur si “Sky Spa’ për pamjen e pabesueshme të qytetit.

9. Më nënujori – ‘Conrad Maldives Rangali Island Hotel’ në Maldive do të ofrojë një suitë që do t’i lejojë mysafirët të flenë nën ujë. Kjo është dhoma e parë e këtij lloji që do të ndërtohet në ujërat reale të oqeanit në vend të ujërave artificiale, siç kanë bërë tashmë hotelet e tjera.

Emri i tij është Muraka (që do të thotë “koral” në dhivehi, gjuha lokale maldiviane) dhe ka dy kate: kati i sipërm lundron në ujë, ndërsa në katin përdhes është zhytur më shumë se pesë metra nën sipërfaqen e oqeanit.

10. Ai me pishinën më të thellë – Italia gjithashtu hyn në librin Guinness për hotelin me pishinën më të thellë në botë: është Hotel Millepini, i cili ndodhet në Montegrotto Terme, në Veneto dhe ka një pishinë të thellë 42 metra, ekuivalente me një ndërtesë 14-katëshe.

Është quajtur Y-40 Deep Joy dhe përveç që përdoret nga mysafirët e hotelit është një atraksion që tërheq adhuruesit e zhytjes nga e gjithë bota.


TË NGJASHME