Lajme Lifestyle Shëndeti

I themi jo rrudhave, vetëm me këto ushqime

Faktorët mjedisorë, stinët e vitit dhe rrethanat personale ndryshojnë vazhdimisht. Lëkura jonë duhet t’u përshtatet dhe përgjigjet këtyre ndryshimeve. Megjithatë, lëkura nuk është gjithmonë në gjendje ta ruajë ekuilibrin e saj dhe me kohë ajo humb lagështinë duke shkaktuar kështu shfaqjen e rrudhave.

Për të ruajtur këtë ekuilibër delikat, provoni të shtoni këto ushqime në dieten tuaj.

Më e mira për zbutjen e lëkurës: Shegët

Ky frut është i mbushur me vitaminë C, e cila ndihmon në mbrojtjen kundër dëmtimit të diellit. Plus, lëngu në farat e shegës përmban si acid ellagik ashtu edhe punicalagin. E para është një përbërës polifenoli që lufton dëmtimin nga ambienti, e dyta është ushqyes që mund të rrisë aftësinë e trupit tuaj për të ruajtur kolagjenin, indin lidhës subdermal që e bën lëkurën të duket e qetë dhe e shëndoshë.

Image result for pomegranates

Më e mira për zbutjen e rrudhave: Boronica

Boronica përmban më shumë antioksidantë sesa pothuajse çdo ushqim tjetër. Ato mund t’i japin lëkurës tuaj mbrojtje shtesë kundër ndotësit e ambientit që dëmtojnë lëkurën që vijnë nga ekspozimi i diellit dhe stresi emocional.

Image result for boronica

Më e mira për firmosje: Spinaqi

Spinaqi përmbajnë fitonutrientë të veçantë, ose përbërës antioksidues, që ndihmojnë të mbrohen nga dëmtimet e shkaktuara nga dielli. Spinaqi është i ngarkuar me beta-karoten dhe lutein, dy lëndë ushqyese që janë treguar se përmirësojnë elasticitetin e lëkurës.

Image result for spinach

Më e mira për eliminimin e pikave kafe: Çaji jeshil

Ai përmban katekina (një nga komponimet më efektive për parandalimin e dëmtimit të diellit si hiperpigmentimi) dhe polifenolet (antioksidantë që mund të cbëjnë efektet e plakjes).

Image result for green tea

Më e mira për një shkëlqim të shëndetshëm: Vaj ulliri

Yndyrat e mira në vajin e ullirit janë shumë të dobishëm; ato përmbajnë omega-3 të shëndetshme për zemrën, të cilat përmirësojnë qarkullimin, duke lënë lëkurën me shkëlqim dhe të butë.

Image result for olive oil

Related posts

Argjentina ‘ngec’ kundër Kolumbisë, Messi 40 minuta përballë mediave

igligota

Patos, dhjetëra rrënjë ullinj përfshihen nga flakët

Xhensila Gotanews

Victoria Beckham feston 45-vjetorin, zbulon surprizat që i bëjnë fëmijët

Tatani
Na Kontaktoni!