HomeShëndeti

Ilaçi magjik që të ve në gjumë për një minutë

Nëse keni ankth ose nëse jeni të stresuar para një ngjarjeje të rëndësishme, të bini në gjumë është një problem më vete. Provoni këtë për të qetësuar nervat dhe për të pushuar mirë.

Është quajtur metoda “4-7-8”. Kjo është ajo që ju duhet të bëni:

1. Merrni frymë me qetësi përmes hundës për 4 sekonda.

2. Mbajeni frymën për 7 sekonda.

3. Merrni frymë ngadalë përmes gojës tuaj për 8 sekonda. 

Është vërtet kaq e thjeshtë. Mund të tingëllojë si çmenduri por funksionin me të vërtetë.

Si funksionon?

Kjo është ajo që unë zbulova se si funksionon. Kur jeni të stresuar ose të shqetësuar, sasia e adrenalinës në gjak rritet dhe frymëmarrja juaj bëhet më e shpejtë dhe më e lehtë. Ky ushtrim frymëmarrjeje vepron si një lloj qetësuesi. Ngadalësimi i qëllimshëm i frymëmarrjes në këtë mënyrë detyron ritmin e zemrës suaj të ngadalësohet, duke ju bërë të qetësoheni shumë shpejt; është fiziologji e thjeshtë!

I njëjti ushtrim ndihmon për të qetësuar mendjen tuaj gjithashtu, thjesht sepse ju bën të përqendroheni plotësisht në frymëmarrjen tuaj. Ju nuk e kuptoni, por në këtë moment sistemi juaj nervor qendror gradualisht zvogëlon aktivitetin e tij, dhe ndjenjat e ankthit zhduken. Çdo neurolog mund ta konfirmojë këtë për ju.

Rezultati është që i gjithë trupi juaj të relaksohet. Për sa i përket shpejtësisë dhe forcës së efektit fizik që ka, ushtrimi është i ngjashëm me një anestetik. Është provuar nga mjeku i Universitetit të Harvardit Andrew Weil , i cili zbuloi se metoda ‘4-7-8’ ka qenë e njohur për yogin indian për disa shekuj. Ata e përdorin atë gjatë praktikës së meditimit në mënyrë që të arrijnë një gjendje relaksimi të plotë. Është e sigurt të thuhet, se është plotësisht e padëmshme.

Si mund të jetë e dobishme për ju posaçërisht?

Nëse zgjoheni natën vonë sepse diçka po ju streson, për kjo teknikë do t’ju ndihmojë. E njëjta gjë vlen edhe kur ndiheni nervoz përpara një konkursi ose një ngjarje të rëndësishme të jetës. Metoda ‘4-7-8’ është e garantuar për t’ju lejuar të merrni pjesën tjetër që ju nevojitet!

Për efekt më të mirë mund të përdorni këtë “ilaç për gjumë”:

Për të relaksuar mendjen dhe trupin tuaj para gjumit, përzieni së bashku

  • 1/4 lugë gjelle mjaltë
  • 1/8 lugë gjelle kripë deti
  • 1 lugë gjelle vaj kokosi

Thjesht mund ta gëlltisni këtë përzierje siç është ose ta shtoni në një gotë me ujë të ngrohtë – efekti do të ishte i njëjtë.

Këta përbërës jo vetëm që do të kenë një efekt të shkëlqyeshëm në shëndetin tuaj por gjithashtu do të zvogëlojnë thumba të kortizolit të cilat pengojnë aftësinë tuaj për të fjetur dhe për t’ju zgjuar natën.


TË NGJASHME