HomeTeknologji

iPhone sjell opsionin e ri që rrit privatësinë tuaj vetëm me një klikim

Shumë shpejt APPLE do të sjellë iOS 15.2 dhe ka një veçori të re të shkëlqyer të privatësisë.

Sipas përdoruesve të iOS 15.2 beta, ekziston një veçori e re “Fshih emailin tim” dhe mund t’ju ndalojë të dërgoni mesazhe të padëshiruara.

Fanatikët e Apple duhet të dinë se iOS 15 tashmë ka opsionin e quajtur Hide My Email që ju lejon të përdorni një adresë alternative emaili kur regjistroheni në gjërat në internet.

Kjo realisht është shmë lehtësuese për emailet që na mbushin llogarinë tonë nga mesazhe reklamuese.

Megjithatë, opsioni i ri thuhet se i çon gjërat një hap më tej duke ju lejuar të fshehni adresën tuaj të emailit kur komunikoni me dikë që nuk e njihni në aplikacionin Mail të iPhone.

Kur fsheh adresën tuaj të emailit, marrësit e emaileve tuaja do të shohin një adresë false. Email-et që ata dërgojnë përsëri do të vijnë në llogarinë tuaj të fshehur të emailit. Kjo mund të ndalojë shtimin e adresës suaj aktuale të emailit në një bazë të dhënash marketingu. Mund të ndalojë gjithashtu kompanitë të shesin në të dhënat tuaja.

Funksioni thuhet se është i lehtë për t’u përdorur. Thjesht duhet të hapni aplikacionin Mail në iPad ose iPhone pasi të jetë përditësuar në softuerin e ardhshëm iOS. Filloni një email të ri dhe plotësoni fushën “For”. Më pas, klikoni në fushën Cc/Bcc, From dhe shikoni se do ndryshojë përpara se të shtypni përsëri From.

Lëvizni poshtë në fund dhe klikoni “Hide My Email” dhe Apple do t’ju japë automatikisht një adresë të rreme. Pastaj dërgoni emailin tuaj si zakonisht.

Kur do të dalë iOS 15.2? Ekspertët sugjerojnë se iOS 15.2 do të dalë në javët e ardhshme. Thashethemet sugjerojnë se mund të dalë në çdo kohë nga fundi i nëntorit deri në mes të dhjetorit. Është gjithmonë e këshillueshme që të shkarkoni softuerin më të fundit iOS vetëm për përditësimet e sigurisë./ Burimi: The Sun | Përktheu: GOTA NEWS ALBANIA


TË NGJASHME