HomeRajon

Itali/ Arrestohen 3 trafikantë droge, 2 prej tyre shqiptarë

Dy shtetas shqiptar dhe një marokën janë vënë në prangat e policisë së Italisë në zonën e Maranos, nën akuzën e trafikut të kokainës, marijuanës dhe hashashit.

 Mediat fqinje bëjnë me dije se shqiptarët janë të moshave 23-vjeçare, ndërsa marokeni ishte 28-vjeçar.

Pas raporteve të banorëve të zonës, hetuesit filluan një veprimtari vëzhgimi që çoi në identifikimin dhe arrestimin në fund të muajit të tre individëve që kishin një leje qëndrimi dhe të cilët nuk jetonin përgjithmonë në këtë zonë.

Përdoruesit e drogës u takuan në një zonë për të blerë doza. Ata ishin të kombësive të ndryshme: italianë dhe të huaj, të rinj dhe të moshuar.

Arrestimi – Një nga dy shqiptarët dhe shtetasi maroken u arrestuan në flagrancë në një autobus të linjës 11, ku iu dha njoftimi pas marrëveshjeve telefonike për të planifikuar veprimtarinë e tyre dhe shkëmbimin e dozave për të dorëzuar dhe paratë e mbledhura.

Pasi hipën në autobus policia ndaloi autobuzin, por të arrestuari tashmë, menduan se ishte një kontroll normal i biletave nga stafi i kompanisë transportuese lokale.

Shqiptarët dhe marokeni, do të ndryshonin vendqëndrimin dhe ishin duke kërkuar një rezidencë në kufirin midis Riminit dhe Riccione.

Gjatë kontrollit ushtruar në banesën e tyre u gjetën drogë dhe para, ndërsa aktualisht të tre personat ndodhen në burg dhe të enjten në mëngjes pritet seanca e vlerësimit.


TË NGJASHME