HomeLajmi i Fundit

Itali/ Dorëhiqen dy ministra, reagon Conte: Renzi ka zgjedhur shkatërrimin ekonomik dhe politik!

“Kriza politike nuk është hapur nga partia Italia Viva, ajo ka qenë e hapur për muaj me radhë,” tha ish-Kryeministri në një konferencë shtypi në seancën dëgjimore, duke përsëritur “besimin e palëkundur në Presidentin e Republikës dhe në rolin institucional që ai mban”. Conte pranon dorëheqjen e ministrave: “Asnjëherë nuk duhet të zbrezësh në një fushë të minuar”.

Udhëheqësi i IV Matteo Renzi njoftoi dorëheqjen e ministrave Bellanova dhe Bonetti nga qeveria. Mbaron qeveria Conte, kjo pasi partia Italia Viva ka prishur koalicionin me partinë e Conte-s. Hapja e Giuseppe Conte për një “pakt legjislativ” nuk ishte e mjaftueshme. Renzi ka vendosur të hapë një krizë, e cila ende nuk është zyrtarizuar. 

“Është shumë më e vështirë të lësh një kolltuk sesa të kapesh për status quo-në,” tha ish-kryeministri në një konferencë shtypi në Kuvend, duke shpjeguar: “Kriza politike nuk është hapur nga Italia Viva, ajo është e hapur për muaj”. Është krijuar një “dobësi në rregullat e lojës, të rregullave demokratike”. Pastaj ai përsëriti «besimin e palëkundur në Presidentin e Republikës dhe në rolin institucional që ai mban». Dhe për rezultatin e krizës ai shpjegoi: “Ne nuk kemi asnjë paragjykim për emrin e Conte”.

“Për fat të keq Iv ka marrë përgjegjësinë serioze të hapjes së një krize qeveritare – vazhdoi Kryeministri -. Sinqerisht pendohem dhe besoj se mund të interpretoj edhe mendimet tuaja, për dëmin e konsiderueshëm që po prodhohet për vendin tonë për shkak të një krize qeveritare në mes të një pandemie dhe një prove shumë të vështirë që po kalon vendi ».

“Unë u përpoqa ta shmang këtë skenar deri në minutën e fundit – shtoi ai – dhe ju jeni dëshmitarë të përpjekjeve të bëra në çdo vend, në çdo nivel. Dy ditë më parë dhe sot ritheksova se kisha përgatitur një listë të përparësive për një krahasim që do të bëhej sapo të miratohej “rimëkëmbja”, por sot jemi në nisjen e një rrugëtimi të vështirë.”- u shpreh ai.