HomeLajmi i Fundit

Itali, i riu shqiptar kapet me kokainë dhe mijëra euro

Policia italiane në Reggio Emilia, me ndihmën e kolegëve të Modenas ka sekuestruar tre kg e gjysmë kokainë dhe mbi dy kg hashash, si dhe 40 mijë euro para cash të fshehura në një ndarje sekrete të një makina janë sekuestruar.

Hetuesit identifikuan një makinë, drejtuar nga një shqiptar banues në zonën e Forlit, teksa hyri në oborrin e një banese në Modena, i dyshuar si vendi ku përpunohej kokaina dhe hashashi.

Brenda apartamentit, megjithatë, u gjet një burrë, maroken, dhe një nga dy pakot që përmbanin një kilogram kokainë i dorëzuan pak kohë më parë nga shoferi i makinës. Edhe më shumë se dy kile hashash u gjet në shtëpi.

Asgjë nuk u gjet në bordin e makinës në fillim. Mjeti u dërgua pastaj në stacionin e policisë, ku hetuesit me përvojë ishin në gjendje të identifikonin një ndarje të fshehtë, në pjesën e pultit të makinës, brenda së cilës ishte fshehur një pllakë prej më shumë se një kilogram kokainë dhe pak më pak se 40 mijë euro të mbushura me vakum.

Në bazë të asaj që u konstatua, të dy burrat, 25 vjeçari shqiptar Redjan Plaka si dhe shtetasi maroken, u arrestuan dhe u dërguan në burgun e Modenas në dispozicion të autoriteteve gjyqësore.

Mediat lokale italiane shkruajnë se kokaina pasi të pritej do t’u sillte deri në 400 mijë euro fitime, ndërsa vlera e hashashit është rreth 10 mijë euro.