HomeRajon

Itali/ Vidhnin makina luksoze, shkatërrohet banda e shqiptarëve

Operacioni i koduar “I Fundit” i policisë italiane që përfundoi në orët e para të mëngjesit të sotëm çoi në ekzekutimin e shtatë urdhëresave për paraburgim (gjashtë në burg, një në arrest shtëpiak), me qëllim marrjen dhe riciklimin e parave nga një grup shqiptarësh, nëpërmjet copëtimit të makinave.

Grupi kishte dy “baza”, një në Trezzano Sul Naviglio dhe një në Legnano.

Policia bën me dije se brenda këtyre serviseve u gjetën copa të së paku tridhjetë makinave, të gjitha të çmontuara.

Është vetëm akti i fundit i një hetimi që në 18 muajt e fundit kishte çuar tashmë në arrestimin e 32 personave, të ndarë në shtatë bateri të dallueshme të pavarura nga njëri-tjetri, të përgjegjshëm për 70 vjedhje të kryera në dëmtimin e shtëpive dhe ndërtesave publike të vendosura në veri-perëndim të territorit kombëtar.


TË NGJASHME