HomeShowbiz

Iu tha se nuk mund të bëhej nënë, modelja e “Victoria Secret” është në pritje të fëmijës së parë

Ndonëse mendonte se nuk do bëhej nënë ndonjëherë, fati e ka surprizuar modelen e “Victoria Secret”.
Romee Strijd ka njoftuar se është në pritje të ëmbël dhe shumë shpejt do të vijë në jetë fëmija e saj e parë.

Modelja 24-vjeçare e cila është e martuar me Laurens van Leeuwen, ndau lajmin e gëzueshëm me të gjithë ndjekësit e saj nëpërmjet një postim shumë të bukur në Instagram ku shfaqet me partnerin e saj duke u përqafuar.

Ne do të kemi një bebe. 2 vjet më parë u diagnostikova me PCOS pasi nuk më erdhën periodat e mia për 7 vjet. Unë u shkatërrova sepse të qenit nënë dhe të krijoja një familje me Laurens Van Leeuëen është ëndrra ime më e madhe. Unë u frikësova aq shumë se nuk mund të bëja kurrë sepse më thanë që ishte më e vështirë të bëje fëmijë në një mënyrë natyrale .. Fillova të hulumtoj për PCOS dhe arrita në konkluzionin se imja nuk ishte “pcos” tipike. Trupi im ishte nën stres të vazhdueshëm..” është shprehur modelja e famshme.

View this post on Instagram

WE’RE HAVING A BABY ? 2 years ago I got diagnosed with PCOS after not getting my period for 7 years. I was devastated because being a mom and starting a family with @laurensvleeuwen is my biggest dream.. I was so scared that I would never be able to because I got told it was harder to get babies in a natural way.. I started to research PCOS and came to the conclusion that mine was not the typical pcos.. Mine was because of my body being in fight or flight mode.. which means my body was under constant stress. I never felt mentally super stressed so it was hard te understand this, but my life consisted of travelling all the time (no biorhythm), working out every day, eating super clean (restricting foods). I think I pressured my body to much, and honestly every body is so different but I think my weight was not good for my body to function properly and couldn’t handle the constant traveling. This was the point where I started to research natural healing for PCOS and came to the conclusion that I should do way less high intensity training, don’t restrict foods, be nice to myself, and take breaks when needed. I also tried some natural supplements, acupuncture and we got a place back in the Netherlands as well, so we could spend more time with Family (since im such a family person). I’m so happy and grateful to say that I got my period back last november AND that WE’RE SOON A FAMILY OF THREE ? ??? & to the women trying to conceive, believe in yourself and be nice for yourself and your body and don’t let those thoughts get to you to much ?

A post shared by Romee Strijd (@romeestrijd) on

Gjatë rrëfimit të saj ajo tregoi se ishte diagnostikuar me një sëmundje që nuk e lejonte të sillte në jetë fëmijë, por më në fund ia doli.


TË NGJASHME