HomeLajme

Ja çfarë hanë njerëzit që punojnë në kompanitë më të mëdha në botë


Kafenetë dhe zonat e ngrënies në zyrat moderne mund të konkurrojnë me restorantet më të mira në botë. Ka vetëm një ndryshim: ato janë falas – natyrisht vetëm për stafin. 

Këto kompani të suksesshme e kuptuan shumë kohë më parë se rruga për efikasitetin e një punëtori është përmes barkut të tyre.

Jeni kuriozë të mësoni se çfarë ushqimesh hanë punonjësit e kompanive më të mëdha. Hidhini një vështrim se si punëtorët darkojnë në zyrat më të mëdha në botë.

Google

Selia e Google ndodhet në New York. Punonjësit e ndërmarrjes janë të pajisur me tre vakte falas në ditë dhe me një pamje të bukur në Manhattan. Kafeneja ka disa zona, ku mund të gjeni një shumëllojshmëri gatimesh, ushqime të shpejta, vakte, kos të ngrirë dhe pije. Një nga vlerësimet më të njohura të kësaj kafeneje në internet thotë: ‘Nëse dëshironi të zhgënjeheni me punën tuaj, thjesht merrni një mik nga Google dhe shkoni në kafeterinë e tyre. Është e pabesueshme.’

Apple

Selia e Apple ndodhet në Cupertino, California. Zona e tyre e ngrënies, e cila quhet Caffè Macs, është shumë e gjerë, e lehtë dhe krejtësisht e lirë. Caffè Macs shërben kuzhinë meksikane, italiane, japoneze, spanjolle dhe franceze gjatë drekës, si dhe ushqim të shpejtë. Gjatë mëngjesit, stafi zakonisht merr lëngje me luleshtrydhe, petulla me çokollatë, lëngje të freskëta, disa lloje akullorësh dhe ëmbëlsira të tjera. Menuja po ndryshon vazhdimisht.

Facebook

Kohët e fundit zyra qendrore e Facebook u zhvendos në një qytet të vogël të quajtur Menlo Park, California. Personeli i zyrës merr vakte falas tri herë në ditë në Epic Cafe. Kjo kafene shërben kryesisht në kuzhinën amerikane dhe aziatike, dhe gjithashtu mund të hiqni vaktet falas, nëse punoni në kompani. Ekziston edhe një bonus i këndshëm për mysafirët në zyrë: ata marrin një zbritje të shkëlqyeshme!

Dropbox

Selia e Dropbox është e vendosur në San Francisco, California, dhe kafeneja e saj quhet Tuck Shop. Kafeneja zë rreth 400 metra dhe ka pothuajse zgjedhje të pakufizuar për çdo vakt. Kompania vlerëson veçanërisht kuzhinierët e saj, të cilët dikur punonin në restorantet më të mira në të gjithë botën.

Pixar

Cafè Luxo e Pixar (California, USA) përshëndet vizitorët e saj me statuja të personazheve të Pixar si Buzz Lightyear dhe Woody. Pastaj, kur vizitorët hyjnë në dhomë, duket mjaft e ngjashme me Musée d’Orsay në Paris, e cila ishte dëshira e Steve Jobs kur ai ishte kreu i kompanisë. Menuja Cafè Luxo ofron një shumëllojshmëri të pjatave, të tilla si salmon me shurup panje, makarona me tofu, hamburger, ravioli të skuqur, biftek, burritos, pica dhe të gjitha llojet e mundshme të ëmbëlsirave.

Birdfeeder

Selia e shërbimit të njohur të mikroblogjeve u zhvendos në një vend të ri; tani është e vendosur në një ndërtesë të ndërtuar në 1937 në Sheshin e Tregut, në zemër të San Franciskos. Ekziston një kafe falas për stafin, ku menuja është e ndarë në lloje të ndryshme të pjatave që janë të shënuara me hashtags dhe emra të tillë si #comfort, #sterofina dhe @birdfeeder.


TË NGJASHME