HomeShëndeti

Ja çfarë i ndodh trupit, nëse pini uthull molle çdo ditë!

Uthulla e mollës njihet për vetitë e saja të mira për shëndetin. Do ju tregojmë sesi përfitoni në shëndet, duke pirë çdo ditë dy lugë çaji, uthull molle.

Humbni peshë

Një studim i vitit 2018 ka treguar se uthulla e mollës ka veti dobësuese. Nëse pini 15-30 ml uthull molle çdo ditë, do vëreni ndryshimin. Arsyeja është se uthulla të jep ndjesinë e ngopjes.

Ul sheqerin në gjak

Niveli i glukozës dhe insulinës në gjak, ulet kur ju pini uthull molle. Kjo është vërtetuar nga një studim i kohëve të fundit në Suedi. Ky është një lajm i mirë për diabetikët, sepse uthulla përmirëson ndjeshëm insulinën.

Ul kolesterolin

Në një studim të botuar në “Pakistan Journal of Biological Sciences”, u zbulua që uthulla ul kolesterolin. Studimi u zhvillua te minjtë diabetikë, të cilët reaguan mirë ndaj uthullës.

Pastron fytyrën nga aknet

Uthulla vret mikrobet që shkaktojnë akne në fytyrë. Në uthull, hulumtuesit kanë gjetur një acid acetik që frenon mbiprodhimin e baktereve.


TË NGJASHME