HomeShëndeti

Ja pse duhet ta lani fytyrën për 60 sekonda

Me sa duket, një fytyrë e lëmuar dhe me shkëlqim nuk kërkon gjithmonë produkte të shtrenjta për kujdesin ndaj daj. 

Dhe si shumë gjëra gjeniale, sekreti për pamjen e bukur është i thjeshtë dhe varet nga kohëzgjatja e kohës që kaloni duke larë fytyrën. 

Siç rezulton, ne duhet të fillojmë t’i kushtojmë vëmendje shtesë kësaj çështjeje dhe së shpejti do të vijnë rezultate të shkëlqyera.

Ne jemi gjithmonë në kërkim të mënyrave të reja dhe të lehta për ta bërë jetën tonë më të mirë dhe më të lehtë, prandaj mund themi që kjo është perla që mezi presim t’ua tregojmë

1.Ne mund të jemi duke kaluar shumë pak kohë gjatë larjes së fytyrës.

Kjo metodë pastrimi u propozua nga Nayamka Roberts-Smith nga LABeautyologist në një nga postimet e saj në Twitter. Sipas saj, ne nuk e pastrojmë lëkurën tonë për aq kohë sa duhet. Në vend të 15 sekondave të zakonshme që kalojmë duke larë fytyrën dhe zonën e qafës, duhet ta bëjmë për të paktën 60 sekonda.

2.Lani fytyrën me ujë edhe pas pastrimit me latësin e fytyrës

Kjo procedurë mund të jetë e dobishme, veçanërisht për poret tuaja. Kur qelizat e vdekura të lëkurës dhe bakteret në fytyrën tuaj përzihen me vajin e fytyrës (i cili prodhohet nga gjëndrat tona dhjamore ), mund të shfaqen spina bllokuese të poreve. Më vonë ato mund të çojnë në krijimin e piikave të zeza dhe atyre të bardha. Në këtë rast, pastrimi i fytyrës suaj me shumë kujdes mund të ndihmojë në zvogëlimin e tyre.

3.Mënyra se si lani fytyrën luan gjithashtu një rol të madh.

Estetistja thekson se gjithçka që duhet të bëhet është duke përdorur vetëm gishtat. Mos përdorni furça, sfungjer ose pëlhura larëse për fytyrën, por në vend të kësaj bëni vetes një masazh të këndshëm dhe të dobishëm. Duke bërë këtë, ju gjithashtu mund të përmirësoni qarkullimin, i cili gjithashtu ka efekte pozitive në fytyrën tuaj, si ulja e rrudhave dhe përmirësimi i pamjes së lëkurës tuaj.

Ajo gjithashtu shton se kjo metodë është e përshtatshme për çdo lloj lëkure, nga të vajosur në të thatë.

4. Kjo metodë mund të ketë përfitime të tjera për fytyrën tuaj.

Ju mund ta merrni këtë rregull si një shans për të ngadalësuar dhe për t’i dhënë vetes ca më shumë kohë relaksimi. Mendoni për zonat rreth syve, hundës, ballit dhe qafës, bëjini edhe atyre një masazh të lehtë. Për ta bërë procedurën edhe më të këndshme dhe për të marrë kohë, ju mund të fërkoni butësisht fytyrën tuaj ndërsa dëgjoni këngët tuaja të preferuara dhe të këndoni së bashku.


TË NGJASHME