HomeShëndeti

Ja si mund të lehtësohemi nga stresi

Rritja e nivelit të stresit mund të jetë rezultat i gjërave të ndryshme, përfshirë gjendjen financiare, punën apo madje mund të nxitet nga rrethanat ku ndodhemi. Stresi është shkak i shumë sëmundjeve të jetesës, përfshirë diabetin. Sipas një studimi të vitit 1992 të botuar në Diabetes Care, “Stresi është një kontribues i mundshëm i hiperglicemisë kronike në diabet”. Kohët e fundit, studimi i Universitetit Rice për vitin 2016 tha, “një lidhje pozitive midis stresit emocional dhe diabetit zbuloi se lidhja kishte rrënjë në aftësinë e trurit për të kontrolluar ankthin”.

Duke theksuar se sa e rëndësishme është të marrësh frymë thellë, trajneri i stilit të jetës, Luke Coutinho ndau një teknikë të frymëmarrjes, e cila është e dobishme për të lehtësuar stresin dhe ankthin.

Coutinho sugjeroi sesi frymëmarrja e thellë, e bërë rregullisht, mund të ndihmojë njerëzit që vuajnë nga stresi ose ankthi. Ja çfarë tha ai: “Ju merni frymë thellë dhe do të ketë kaq shumë ndryshime pozitive në trupin dhe mendjen tuaj. Gjithnjë e më shumë hulumtime mjekësore dhe shkencore po tregojnë lidhjen midis ushtrimeve të frymëmarrjes dhe imunitetit, kancerit, gjumit më të mirë, shëndetit më të mirë emocional, tretjes më të mirë, oksigjenimit në një nivel qelizor, përqendrimit, mendjes, aciditetit, inflamacionit dhe shumë më tepër … është mushkria në fund të fundit… arsyeja pse ne jemi gjallë sot ”.

Ai më tej tha se teknika është “e thjeshtë, e lirë dhe mund të praktikohet shumë herë në ditë. Bëni atë në mënyrën e duhur. Jini të informuar për kundërindikimet për disa ushtrime të frymëmarrjes. “

Si të marr frymë thellë:

  • Uluni në një pozitë të rehatshme (dysheme / karrige) me shpinë drejt dhe mjekër paralel me tokën.
  • Vendosni njërën dorë mbi barkun tuaj dhe tjetrën në zemrën tuaj; mbyll butësisht sytë.
  • Kur merrni frymë brenda, ndjejeni barkun të fryrë si një tullumbace.
  • Kur të merrni frymë jashtë, ndjeheni që ju deflojnë barkun. Nxjerrni për më gjatë sesa keni thithur.
  • Vazhdoni të merrni frymë në këtë mënyrë për pesë deri në 10 herë.
  • Mundohuni ta bëni frymën tuaj të ngadaltë dhe të qëndrueshme.
  • Sa herë që nxjerr, imagjinoni duke lënë anash shqetësimet tuaja.

Kur ta kryej atë:

  • Mund të bëhet shumë herë në ditë.
  • Përdorni këtë stil frymëmarrjeje kur jeni të stresuar / të frikësuar / në ankth para se të flini.

TË NGJASHME