HomeShëndeti

Ja si ndryshon trupi juaj kur filloni të hani më shumë fistikë

Fistikët jo vetëm janë të shijshëm, por ato përmbajnë gjithashtu shumë elementë të dobishëm për shëndetin tonë si për kontrollimin e peshës, përmirësimin e kolesterolit dhe shëndetit të zorrëve.

Më posht do ju tregojmë edhe disa përfitime të tjera që kanë fistikët.

  1. Ju pasuroheni me lëndë ushqyese!

Fistikët përmbajnë element të shëndetshëm si fibra, proteina, yndyrna të shëndetshme, kalium, fosfor, vitaminë A, vitaminë B6, bakër, dhe mangan. Ato kanë kalori më të ulëta në krahasim me arrat bajamet lajthit etj, megjithatë fistiqët bëjnë një meze të lehtë të përsosur ditore.

How Your Body Changes When You Start Eating More Pistachios
  1. Nivelet e kolesterolit mund të zvogëlohen!

Fistikët janë gjithashtu të pasura me antioksidantë të cilët ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave nga radikalet e lira (atomet e paqëndrueshëm që mund të dëmtojnë qelizat, duke shkaktuar sëmundje dhe plakje). Falë këtyre antioksidantëve, ato janë të mira për ata me kolesterol të lartë që dëshirojnë ta zvogëlojnë atë.

How Your Body Changes When You Start Eating More Pistachios
  1. Shëndeti i syve tuaj përmirësohet!

Elementë të tjerë të dobishëm që fshihen në fistikë janë luteina dhe zeaxanthin, të cilat janë të dy antioksidantë të fuqishëm që kanë një efekt të mirë në shëndetin e syve. Ato mund të ulin shanset për të zhvilluar çështje të lidhura me vizionin.

How Your Body Changes When You Start Eating More Pistachios
  1. Ju ndihmojnë në sistemin tretës!

Meqenëse fistikët janë të pasura me fibra, ato janë gjithashtu të mira për sistemin tuaj tretës. Fibra është e nevojshme që qelizat e zorrës së trashë të qëndrojnë të shëndetshme, për të mbajtur rrjedhjen e traktit tretës dhe për të parandaluar çrregullimet e tretjes si kapsllëku.

How Your Body Changes When You Start Eating More Pistachios
  1. Do të jeni në gjendje të mbani një peshë të shëndetshme!

Fistikët janë produkte të mrekullueshme për humbjen e peshës në përgjithësi. Nëse i hani ato rregullisht, ju merrni më shumë kontroll dhe ato ju ndihmojnë të parandaloni që të fitoni peshë.

How Your Body Changes When You Start Eating More Pistachios
  1. Nivelet e sheqerit ekuilibrohen!

Një grup i vogël njerëzish morën pjesë në një studim ku kombinuan bukën e bardhë, e cila është e pasur me karbohidrate, me fistikët.
Doli që fistikët ulën sheqerin e lartë në gjak pasi konsumuan bukën. Kështu që është një ide e mirë t’i shtoni ato edhe në ushqimet tuaja, veçanërisht nëse jeni mësuar të hani ushqime si orizi, makaronat dhe patate të cilat janë të larta në karbohidrate.

How Your Body Changes When You Start Eating More Pistachios
  1. Trupi juaj mund të bier në gjumë më shpejt!

Fistikët përmbajnë përqendrime të larta të melatoninës, i quajtur edhe “hormoni i gjumit”. Kjo është një gjë shumë e rëndësishme, pasi rregullon ciklin tonë të zgjimit të gjumit dhe na ndihmon të qetësohemi dhe të flemë më shpejt.

How Your Body Changes When You Start Eating More Pistachios
  1. Funksionaliteti juaj i trurit përmirësohet!

Falë elementeve të shëndetshëm, fistikët janë të shkëlqyera për trurin tonë. Një studim zbuloi se ngrënia e fistikëve në mënyrë të rregullt përfiton funksionet kryesore të trurit. Ngrënia e tyre është thelbësore për forcimin e kujtesës dhe të mësuarit, proceset njohëse, madje edhe lëvizjen e shpejtë të syve gjatë gjumit.

How Your Body Changes When You Start Eating More Pistachios

TË NGJASHME