HomeShëndeti

Ja si të humbasim peshë në dimër

Si të humbim peshë? Kjo mund të jetë një nga pyetjet që tundon shumë femra dhe meshkuj.

Në dimër jemi të mbërthyer nga një përtesë. Dhe në veçanti midis festave dhe ditëve të gjata në shtëpi, nuk i shpëtojmë tundimit për një ushqim më të shijshëm.

Megjithatë, ka disa truke të thjeshta për të humbur peshë në dimër:

Kungulli

I pari nga truket për të humbur peshë është për të përfshirë në dietën tuaj kungullin, i cili ju ofron ndjenjën e ngopjes, pa marrë shumë kalori.

Imazh i ngjashëm

Ushtrime të lehta

Ndër truket për të humbur peshë është shtimi i aktivitetit fizik në ditën tuaj.

Dardha

Për të humbur peshë këshillohet të shtoni dozën e ngrënies së dardhave gjatë dimrit. Ky frut gjithashtu të krijon idenë e ngopjes.

Pi lëngje për mëngjes

Edhe pse shumë njerëz preferojnë të pinë diçka të ngrohtë, lëngjet ju lejojnë të merrni vitamina dhe minerale esenciale për ditën.

Rezultate imazhesh për lëng portokalli

Fara kungulli

Farat e kungullit kanë një sërë benefitesh që variojnë nga marrja e proteinave dhe fibrave dietetike, magnezit dhe kaliumit. Këto fara janë ndër truket për të humbur peshë.

Uthulla

Ndër truket për të humbur peshë është edhe zëvendësimi i erëzave klasike me uthull, shumë e dobishme në rastet e dietave për humbje peshe.

Ujë në temperaturën e dhomës

Rekomandohet të pini ujë me temperaturën e dhomës sepse në këtë mënyrë reduktohen kontrastet e temperaturës. Kjo bën që stomaku të punojë me ritëm të rregullt, duke eliminuar yndyrën e tepërt.

Rezultate imazhesh për Ujë në temperaturën e dhomës

Nuk duhet të hani pas orës 23:00

Së fundi, në dimër është mirë të mos hani pas orës 23:00, pasi trupi nuk do të ketë kohë për të përpunuar yndyrat e tepërta, duke çuar në akumulimin e peshës së panevojshme.


TË NGJASHME