HomeShëndeti

Ja si të shëroni sytë e thatë

1 në 3 persona përjetojnë sy të thatë të paktën një herë gjatë jetës së tyre. Sytë e thatë zakonisht ndodhin kur sytë nuk prodhojnë mjaft lot për të qëndruar të hidratuar ose sepse lotët avullojnë shumë shpejt. Kjo zakonisht ndodh për shkak të ndryshimeve hormonale, aktiviteteve, ndryshimeve mjedisore, lenteve të kontaktit ose medikamenteve të caktuara. Fatmirësisht ekzistojnë mënyra të ndryshme natyrale për të trajtuar sytë e thatë pa ju drejtuar mjekimeve.

  1. Merrni një lagështues!

Një mjedis jo i shëndetshëm është shkaku kryesor i syve të thatë në shumicën e rasteve, kështu që një lagështues është përgjigja e problemit tuaj. Një lagështues shton lagështi në dhomën në të cilën vendoset dhe me më shumë lagështi në ajër, lotët nga sytë tuaj do të avullojnë shumë më ngadalë duke mbajtur kështu sytë tuaj më të rehatshëm.

10 Tips to Help You Heal Dry Eyes
  1. Provoni një kompresë të ngrohtë!

Lotët bëhen kryesisht me vaj, ujë dhe mukus në sasi të barabarta. Kur sytë tuaj bëhen të irrituar dhe të përflakur, sytë më pas ndalojnë prodhimin e vajit në gjëndrat e qepallave duke rezultuar kështu në sy të thatë. Një mënyrë e thjeshtë për të lehtësuar acarimin e shkaktuar nga kjo është duke përdorur një kompresë të ngrohtë në qepallat për disa minuta. Lagështia nga rroba e ngrohtë do të ndihmojë në zbutjen e vajrave të bllokuar në gjëndra dhe lehtësimin e sikletit gjithashtu.

10 Tips to Help You Heal Dry Eyes
  1. Pini më shumë ujë!

Pirja e shumë ujë dhe qëndrimi i hidratuar është faktori më i rëndësishëm për një mënyrë jetese më të shëndetshme. Siguron funksionimin normal të pothuajse të gjithë organeve tona, përfshirë edhe sytë tanë. Uji i ndihmon sytë të qëndrojnë të hidratuar, siguron që ato prodhojnë mjaftueshëm lot, dhe parandalon që ato të thahen. Rekomandohet të pini të paktën 8 gota ujë çdo ditë.

10 Tips to Help You Heal Dry Eyes
  1. Rregulloni ekranin e kompjuterit tuaj!

Nëse përdorni kompjuterin tuaj rregullisht, sigurohuni që monitori i kompjuterit të jetë i pozicionuar saktë për të minimizuar tendosjen e syve. Ai duhet të qëndrojë në nivelin e syve ose pak poshtë tij, por jo më shumë ose më pak se kaq. Njerëzit që shikojnë në kompjuterin e tyre pulsojnë 3 herë më pak se njerëzit që nuk e bëjnë.

10 Tips to Help You Heal Dry Eyes
  1. Mbani sytë tuaj të pastër!

Higjiena e mirë është thelbësor veçanërisht nëse vuani nga sytë e thatë për një kohë të gjatë. Duke pastruar qepallat, veçanërisht kufijtë e kapakut, ju në thelb po largoni mbeturinat që mund të ndërtohen me kalimin e kohës dhe bllokojnë gjëndrat që prodhojnë vaj në sy.

10 Tips to Help You Heal Dry Eyes
  1. Aplikoni feta kastraveci!

Ne e kemi parë të gjithë dhe kemi pyetur veten pse shumë njerëz në filma aplikojnë kastravec mbi sytë e tyre gjatë rutinës së përkujdesit, dhe tani pyetjet tona përfundimisht janë përgjigjur. Studimet kanë treguar që kastravecat mund të zvogëlojnë ënjtjen rreth syve, t’i hidratojnë ato dhe të mos bllokojnë gjëndrat që prodhojnë vaj në sy. Për shkak të përmbajtjes së lartë të ujit, ata mund të hidratojnë sytë dhe të depërtojnë në lëkurë në mënyrë që ta mbajnë atë të hidratuar ndërsa lehtësojnë sytë e thatë.

10 Tips to Help You Heal Dry Eyes
  1. Dyfishoni Omegan-3!

Nuk ka dyshim se acidet yndyrore Omega-3 kanë shumë efekte pozitive në shëndetin në përgjithësi. Molekulat në Omega-3 përbëjnë pjesë përbërëse të membranës qelizore dhe luajnë një rol vendimtar në luftimin e inflamacionit dhe promovimin e prodhimit të vajit natyral në gjëndrat e syrit. Sipas studimeve që aktualisht janë kryer në oftalmologji, kanë zbuluar se ka një përmirësim të ndjeshëm te pacientët që vuajnë nga sindroma e syrit të thatë dhe që kanë përfshirë Omega-3 në dietat e tyre.

10 Tips to Help You Heal Dry Eyes
  1. Provoni pikat e vajit të kastorit!

Vaji kastorit është lloji i vetëm i vajit që funksionon si mbajtës i ujit, i cili e bën atë një ilaç ideal për sytë e thatë sepse mund të parandalojë avullimin e lotëve. Duke aplikuar vaj kastori në sytë e thatë do të keni mundësi të merrni lehtësim të menjëhershëm dhe të zvogëloni sikletin. Vaji kastorit krijon një ndjenjë qetësuese edhe për sytë e irrituar. Zvogëlon ndjesinë e djegies, skuqjen dhe ënjtjen që shkaktohet nga sytë e thatë. Për shkak të vetive të tij antibakteriale, vaji i kastorit mund të trajtojë edhe infeksionet e syrit dhe të parandalojë hyrjen e baktereve në sy.

10 Tips to Help You Heal Dry Eyes
  1. Hani rrush!

Në hulumtimin e kryer nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë u zbulua se tek njerëzit që hanin rrush dhe kishin simptoma të syve të thatë, simptomat e tyre u ulën ndjeshëm pas një jave të konsumimit të rrushit. Ky hulumtim sugjeron që një dietë e pasuruar me rrush mund të hidratojë sytë dhe mund të mbrojë retinën nga përkeqësimi, ndërsa gjithashtu siguron një kujdes të shkëlqyeshëm për sytë. Përveç kësaj, rrushi ul nivelin e proteinave inflamatore dhe zvogëlon stresin oksidativ në sistem për shkak të përmbajtjes së antioksiduese.

10 Tips to Help You Heal Dry Eyes

TË NGJASHME