HomeShëndeti

Ja ushqimet që duhet të shmangni në mëngjes

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Ai ju mban plotë me energji në punë dhe të ndiheni të ngopur deri në mesditë.

Por për të qenë kaq energjik e i shëndetshëm mëngjesi duhet të jetë i pasur me proteina. Për shkak të nxitimit në mëngjes shumica prej nesh nuk i kushtojmë rëndësi asaj çfarë konsumojmë. Ja çfarë duhet të shmangim në mëngjes.

1.Fibrat!

Fibrat janë të shkëlqyera për të humbur peshën, por mëngjeset duhet të jenë ushqime me proteina të larta se sa fibra të larta. Fibrat në mëngjes ju bëjnë të ndiheni të fryrë.

Përse ju duhen fibrat dhe cilat janë burimet e tyre - Content ...

2.Kafe me krem qumështi!

Kafeja me krem qumështi preferohet pothuajse nga të gjithë. Por kjo lloj kafeje nuk përmban as fibra as proteina për një mëngjes të ekuilibruar.

Receta për krem kafe të akullt

3.Ushqimet me miell të rafinuar!

Ushqimet e bëra me miell të rafinuar për mëngjes ju bëjnë të shtoni në peshë. Kështu që rrini larg ngrënies të ëmbëlsirave picave brioshëve dhe bukës të bardhë për mëngjes.

Gota News |Hiqni dorë nga "ushqimet e preferuara" nëse do trup perfekt

4.Drithra me sheqer!

Drithrat me sheqer përfshir edhe konsumimin e tërshërës me sheqer nuk ju bëjnë mirë për mëngjes. Mënyra më e shëndetshme për ta konsumuar tërshërën është me fruta të freskëta.

20 ushqimet më të mira që mund t'i konsumoni në mëngjes – Anila ...

5.Perimet!

Perimet pothuajse nuk i konsumon njeri për mëngjes. Ato përmbajnë fibra, vitamina, minerale dhe antioksidantë. I shtoni speca qepë domate omletës tuaj në mëngjes për të arritur ekuilibrin e përsosur të proteinave dhe fibrave.

5 Perimet e Prillit • agroweb.org

TË NGJASHME