HomeShowbiz

Jeni gati? Ka një surprizë për të gjithë fansat e “Game of Thrones”

Pas përfundimit të serialit shumë të ndjekur “Game of Thrones”, që tashmë konsiderohet si një nga shfaqjet televizive me fundin më zhgënjyes ndonjëherë, duket se ka një lajm të mirë për të gjithë ndjekësit e tij.

HBO dhe HBO Max kanë njoftuar se ka nisur produksioni i “House of the Dragon”, serialit spinoff të “Game of Thrones”.

House of the Dragon, ka shtuar fytyra të reja në kastin e saj. Rhys Ifans, Steve Toussaint, Eve Best dhe Sonoya Mizuno do të bashkohen me Paddy Considine, Olivia Cooke, Matt Smith dhe Emma D’Arcy në serinë fantastike nga George RR Martin, Ryan Condal dhe Miguel Sapochnik.

Parathënia e “House of the Dragon” bazohet në librin “Zjarri dhe Gjaku” nga Martin dhe do të tregojë historinë e Shtëpisë Targaryen. Një datë premierë nuk është njoftuar.

Në një njoftim për shtyp HBO zbuloi më shumë në lidhje me kastin dhe rolet që ata do të luajnë.

“Paddy si Mbreti Viserys Targaryen. Viserys u zgjodh nga zotërit e Westeros për të pasuar Mbretin e Vjetër, Jaehaerys Targaryen, në Këshillin e Madh në Harrenhal. Një njeri i ngrohtë dhe i mirë, Viserys dëshiron vetëm të çojë përpara trashëgiminë e gjyshit të tij, por siç kemi mësuar nga Game of Thrones, njerëzit e mirë jo domosdoshmërisht bëjnë si mbretër të mëdhenj”.

Olivia Cooke si Alicent Hightower. Ajo është vajza e Otto Hightower, dora e mbretit dhe gruaja më e hijshme në Shtatë Mbretëritë. Ajo u rrit në Red Keep, afër mbretit dhe rrethit të tij më të brendshëm; ajo zotëron një hir mirësjelljeje dhe një mendjemprehtësi të mprehtë politike.

“Emma D’Arcy si Princesha Rhaenyra Targaryen. Fëmija i parë i lindur i mbretit. Ajo është me gjak të pastër Valirian dhe është një ‘dragonrider’. Shumë do të thoshin se Rhaenyra lindi me gjithçka por ajo nuk lindi mashkull”.

“Matt Smith në rolin e Princ Daemon Targaryen. Vëllai i vogël i mbretit Viserys dhe trashëgimtari i fronit, Daemon është një luftëtar i pashoq dhe një ‘dragonrider’ që zotëron gjakun e vërtetë të dragoit. Por thuhet që sa herë që lind një Targaryen, perënditë hedhin një monedhë në ajër”.

“Steve Toussaint si Lord Corlys Velaryon aka “Gjarpri i Detit”. Lordi i House Velaryon, një linjë gjaku valiriane e vjetër sa House Targaryen, “Gjarpri i Detit”, është aventurieri detar më i famshëm në historinë e Westeros. Ai e ndërtoi shtëpinë e tij në një vend të fuqishëm që është edhe më i pasur se Lannisters dhe që pretendon marinën më të madhe në botë”.

“Eve Best si Princesha Rhaenys Velaryon. Një ‘dragonrider’ dhe grua e Lord Corlys Velaryon, “Mbretëresha që nuk ishte kurrë” u kalua si trashëgimtare e fronit në Këshillin e Madh sepse sfera favorizoi kushëririn e saj, Viserys, thjesht për të qenë mashkull”.

“Rhys Ifans si Otto Hightower, dora e mbretit, i cili me besnikëri i shërben mbretit dhe mbretërisë së tij. Siç e shikon Dora, kërcënimi më i madh për mbretërinë është vëllai i mbretit, Daemon, dhe pozicioni i tij si trashëgimtar i fronit”.

“Sonoya Mizuno si Mysaria. Ajo erdhi në Westeros me asgjë, shiti gjithçka… por në vend të kësaj ajo u bë aleatja më e besuar e Princit Daemon Targaryen, trashëgimtari i fronit”.


TË NGJASHME