HomeSociale

Jetë e ëmbël në Barbados

Edhe ishujt më lindorë të Karaibeve po përjetojnë një klimë tropikale gjatë gjithë vitit.

Barbados është një ishull i vetëm ideal për një largim romantik, një pushim dinamik, përvojë kulturore ose thjesht për t’u çlodhur në mes të brigjeve të saj ranore, ujërave kristal të qarta dhe kuzhinës së vërtetë lokale.

Ka ngjarje të ndryshme në çdo kohë të vitit. Vizitorët mund të marrin pjesë në lojën e vallëzimit nga janari deri në maj ose në regat me vela, nga janari deri në qershor, sërf, festivale, kinema, art, golf, zhytje, sport dhe Wellness.

Vendi më i pasur në Tokë – Ishte një kohë kur Barbados njihej si “vendi më i pasur në tokë, midis të gjitha kolonive evropiane në rajonin e Karaibeve” për industrinë e begatë të sheqerit. Historia e sheqerit ka qenë pjesë e trashëgimisë kulturore të saj: rumi më i vjetër në botë është nga Barbados.

Qindra dyqane rumi ende dëshmojnë sot për festivalin më të madh në ishull, i ngjashëm me karnavalet tona.

Relaksi i siguruar – Me plazhet me rërë të bardhë, vendpushimet e mrekullueshme bregdetare dhe atmosferën relaksuese, Barbados është vendi i përsosur për të përjetuar momente magjike me gjysmën tuaj ose një udhëtim të paharrueshëm.

Një vizitë në Barbados është ideale për t’u çlodhur plotësisht. Dielli gjatë gjithë vitit, temperaturat e ngrohta dhe ajri i kripur i oqeanit do të ndihmojë në zbutjen e dhimbjeve të muskujve. Deri në relaksim të vërtetë me meditim lundrues në heshtjen e detit ose trajtimet spa.

Jeta e ëmbël – Çaji pasdite është një traditë e lashtë britanike e vlerësuar ende këtu në shumë hotele dhe vila, me muzikë të butë, në kopshte të bukura. Çaji juaj mund të variojë nga çaji ekzotik i Ceilonit te çdo pije tjetër e distiluar në vend. Dhe mos harroni të shijoni Peshkun Fluturues në kuzhinë.

Pra, ka shumë arsye pse ia vlen të bëni pushime në Barbados: është një ishull koralor, i vetmi në Karaibe, me det të bukur edhe për ata që e duan surfing, plazhet me rërë të bardhë dhe jetë të ëmbël, shumë të ëmbël. Në Barbados pini rumin më të vjetër në botë dhe mund të bëni aktivitete të ndryshme sportive.


TË NGJASHME