HomeSport

Ju prezantojmë me 12 “bishat” e MMA-së

Kohët kanë ndryshuar dhe nuk është për t’u habitur të shohësh gra në sporte që tradicionalisht ishin të dominuara nga meshkujt. Dhe jo! Nuk po flasim për hokej ose futboll, por për sportin më brutal në Tokë për mendimin tonë – artet marciale të përziera (MMA).

Këto janë femrat luftëtare më të mrekullueshme të MMA-së, të cilat fjalë për fjalë mund të nokautojnë këdo në botë pa iu dridhur qerpiku.

Zoila Gurgel (Frausto)

Zoila Gurgel aka ‘Warrior Princess’ është një atlete profesioniste amerikane e MMA, dhe luftëtare e Muay Thai. Ajo është gjithashtu kampionia e parë për femra e Bellator, e cila është një kompani e famshme promovuese MMA në SH.B.A.

Lena Ovchynnikova

Lena është një atlete ukrainas që garon me sukses në kategorinë e peshave të lehta në kickbox dhe në kategorinë e peshës së lehtë në MMA. Por kjo nuk është e gjitha! Kjo zonjë e bukur është gjithashtu një luftëtare Muai Thai.

Miesha Tate

Miesha është kampionia aktuale e Ultimate Fighting Championship (UFC), ish-fituesja e Strikeforce Championship Bantamweight Championship, dhe luftëtarja më e mirë femër në 2010. Ajo gjithashtu fitoi një medalje argjendi në Grappling Championship.

Rachael Cummins

Rachael Cummins, ‘The Panther’, mund të ishte bërë modele falë pamjes së saj mbresëlënëse dhe tërheqëse. Por kjo vajzë zgjodhi një karrierë në artet marciale të përziera dhe ka konkurruar me sukses që nga debutimi i saj i parë.

Jordan McDonald 

Ju ndoshta nuk do ta besonit kurrë se kjo vajzë e bukur dhe e lezetshme ka fituar 5 luftime MMA. Sidoqoftë, është absolutisht e vërtetë. Dhe nuk është për t’u habitur që pamja e saj e bukur e ka ndihmuar atë në karrierën e saj të modelingut.

Ronda Rousey

Ronda Rousey është kampionia e parë e UFC, një ish fituese e Kampiones së Grave në Strikeforce në Bantamweight, një nga luftëtaret më të mira MMA dhe një luftëtare Nr. 1 në renditjen e përgjithshme të ndarjes së grave në kategorinë e peshës së mesme. Kohët e fundit, Rousey ka filluar aktrimin dhe tashmë ka luajtur në tre filma: The Expendables 3, Entourage dhe  Furious 7.

Gina Carano

Pavarësisht nga fakti që Gina Carano nuk garon më në MMA dhe është përqendruar më shumë në karrierën e saj si aktore, ajo ka qenë një ikonë në MMA-në e femrave që nga debutimi i saj në 2006. Gina po quhet ‘ Fytyra MMA e Grave’,  megjithëse ajo vetë kategorikisht e refuzon kete titull.

Anastasia Yankova

Kjo zonjë e bukur është fituese e kupës në Muay Thai në Rusi. Ajo e filloi karrierën e saj në MMA në 2013 dhe është quajtur ‘Ruse Gina Carano’.

Alexandra Albu

Alexandra është një nga atletet më të mira CrossFit në Rusi. Ajo është me origjinë nga Moldavia dhe shkoi në MMA nga karateja kur ishte vetëm 10 vjeç. Tani ajo është një trajnere e CrossFit në Moskë.

Michelle Waterson

Michelle ka luftuar në mënyrë profesionale për 9 vjet, dhe ajo ka humbur vetëm 3 nga 17 luftime. Kjo grua e fortë dhe e bukur arrin me sukses të ndërthurë familjen dhe karrierën.

Paige VanZant

Paige u desh të linte studimet e saj në kolegjin e kuzhinës për t’u trajnuar dhe garuar në Kampionatin Ultimate Fighting. Që nga 6 qershori 2016, ajo renditet në vendin e 9-të në ndarjen e peshave të peshës UFC.

Kailin Curran

Kailin Curran është fituesja aktuale e UFC dhe garon në kategorinë e peshave të lehta. Ajo filloi karrierën e saj MMA në 2010, dhe që atëherë ajo ka humbur 2 nga 6 luftimet e saj. Kailin tani po stërvitet shumë për luftën e saj të ardhshme në korrik.


TË NGJASHME