HomeTeknologji

Ju prezantojmë me Mini Cooper-in më të shpejtë në histori (Foto)

Në vitin 2012, Mini dhe dizenjuesi legjendar i Formula 1, John Cooper prezantuan të parin Mini John Cooper Works GP.

Kjo ishte edhe makina e parë supersportive më e vogël në botë.

7 vite më vonë vjen një version i përmirësuar i po kësaj makine, që është një model më i shpejtë dhe më i fuqishëm i markës britanike, kjo falë motorit prej 4 cilindrash që ajo ka.

Ky motor ka një fuqi prej 306 kuajsh, që e bën këtë makinë që të arrijë nga 0 në 100 km/h në 5,2 sekonda dhe arrin një shpejtësi maksimale deri në 265 km/h.


TË NGJASHME