HomeShowbiz

Ka lindur me flokë gri, kjo është vogëlushja që ka befasuar të gjithë me pamjen e saj (FOTO)

Foshnja Mayah lindi me një gjendje të rrallë gjenetike që shkaktoi një rritje të flokëve të saj me ngjyrë gri natyrale. Ndërsa pamja e saj i befasoi të gjithë, për nënën e saj, ishte si të shikonte një version mini të vetes së saj.

Për shkak të bukurisë së saj unike, Mayah tashmë ka mbi 23 mijë fansa. Ne jemi një prej tyre dhe ne dëshirojmë ta ndajmë historinë e saj me ndjekësit tanë.

Ajo ka një gjendje të quajtur piebaldism.

Piebaldizmi shkakton mungesë të melanociteve, lloji i qelizave që janë përgjegjëse për prodhimin e melaninës në trup. Pigmenti melaninë është përgjegjës për ngjyrën e syve, flokëve dhe lëkurës sonë. Një mungesë e melaninës çon në njolla të lehta të lëkurës dhe flokëve.

Edhe nëna e saj e ka.

Talyta, nëna e Mayah, gjithashtu ka piebaldism. Në fakt, gjendja është e rrënjosur thellë në familje. Në një intervistë ajo zbuloi se gjyshi, tezja, 2 kushërinjtë dhe nëna kanë të njëjtën ngjyrë flokësh gri.

Mayah vlerëson dashurinë që po merr nga njerëzit.

Edhe pse Mayah është vetëm 2 vjeç dhe nuk e kupton konceptin e mediave sociale, megjithatë ylli në rritje e njeh veten në Instagram. Kur nëna e saj poston fotot e saj, ajo thotë “aww është Mayah” dhe bën një fytyrë të bukur.

Përveçse pozon për fotografi, Mayah i pëlqen të kërcejë.

Mayah pëlqen ta kalojë kohën e saj duke luajtur me kukullat e saj. Ajo gjithashtu pëlqen të kërcejë, të shikojë filma vizatimorë dhe të shkojë në plazh. Sipas nënës së saj, kur e pa vajzën e saj për herë të parë, zemra e saj u shkri pasi ishte magjike të mbash në krahë një version të vogël të saj. Sigurisht që mund ta kuptojmë pjesën e “shkrirjes së zemrës” pas takimit me Mayah!


TË NGJASHME