HomeShowbiz

Kanye West i bashkohet protestave, dhuron 2 milion dollarë për kauzën e George Floyd

Kanye West u është bashkuar protestuesve në Çikago. Reperi është me studentë të Shkollave Publike të Çikagos për të protestuar ndaj vrasjes së George Floyd.

Kanye West është duke dhënë një ndihmë të madhe për familjet dhe ekipet ligjore që luftojnë për Ahmaud Arbery, Breonna Taylor dhe George Floyd … dhe duke ndihmuar në mënyra të tjera gjithashtu.

Kanye dhuroi 2 milion dollarë, deri më tani, për kauzën dhe ngritjen e një fondi të kursimeve në kolegj për të mbuluar plotësisht shkollimin për vajzën 6-vjeçare të Floyd, Gianna. Ai gjithashtu ka bërë një donacion të veçantë për të mbuluar shpenzimet ligjore për familjet Arbery dhe Taylor.

Së bashku me këtë, një përfaqësues konfirmon dhurimin e Kanye për disa biznese në pronësi të njerëzve me ngjyrë në qytetin e tij të lindjes Çikago dhe në mbarë vendin që kanë qenë në krizë dhe të ndikuar nga trazirat në Sh.B.A.

Siç e dini … protestat dhe trazirat e përhapura kanë shpërthyer që kur Floyd u vra nën prangat e policisë në 25 maj. Demonstratat janë kërkesë për t’i dhënë fund racizmit sistematik dhe brutalitetit policor … nga të cilat vrasjet e Arbery dhe Taylor janë edhe shembuj kryesorë.

Arbery u qëllua dhe u vra në Xhorxhia në shkurt pasi u ndoq nga 3 burra që dyshohet se besonin se ai i përshtatej përshkrimit të një të dyshuari për vjedhje në zonë.

Taylor – i cili ishte një punonjës i urgjencës mjekësore – u qëllua dhe u vra nga policët e Louisville në shtëpinë e tij ku policët dyshohet se sulmuan pa paralajmëruar.

G.T/GotaNews


TË NGJASHME