HomeShowbiz

Këngët e Dua Lipës mund të mos dëgjohen në këtë shtet të botës

Dua Lipa ka shpërndarë në profilin e saj të Instagramit një postim anti-izraelit gjë që ka shkaktuar shumë polemika në këtë shtet.

Në postimin e Duas shkruhej se ushtarët qëllojnë fëmijët.

Këngëtarja me origjinë shqiptare shkroi në Instagram: “Ndërsa të gjithë janë në humor për të folur për të drejtat e njeriut, kjo është ajo që ndodh çdo ditë në Palestinë, e paguar nga dollarët e taksapaguesit tanë.”Djemtë e mëdhenj të këqij të ushtrisë izraelite kënaqen plotësisht duke rrahur dhe qëlluar fëmijët,” vazhdoi postimi. “Ata madje kanë bluza që përshkruajnë një grua palestineze shtatzënë me një hapësirë ??snajperi në stomakun e saj që lexon‘ 1 të shtëna dy vrasje.

Një peticion ka nisur në Izrael, ku po bëhet thirrje që këngët e Dua Lipës të ndalohen në radio dhe 3,000 persona kanë nënshkruar që këngët e saj të mos dëgjohen.

Organizata Im Tirzu shprehet:

Në dritën e nxitjes kundër ushtarëve, antisemitizmi, shpifja, teoritë e komplotit dhe shtrembërimet që qëndron në postimin që këngëtarja ndau, nuk është e përshtatshme që një radio të vazhdojë të transmetojë këngët e saj,” shkruajti Im Tirzu në një letër drejtuar dy ministrave.

Dua e ka fshirë menjëherë postimin mirëpo nuk ka reaguar në lidhje me peticionin që po bëhet.


TË NGJASHME