HomeShëndeti

Keni barkun e fryrë gjatë gjithë kohës, shkaktarët janë këto 5 pije

“Pse jam kaq i fryrë”, është një nga pyetjet e shpeshta që i bëni vetes, aq sa barku ju ngjan me një flluskë të madhe gazi. Ne kemi folur për fajtorët e ushqimit, dhe për fat të keq për sistemet tona të tretjes, ka shumë prej tyre. Por a e dini se disa nga pijet tona të preferuara mund të shkaktojnë fluksin e gazit dhe të ujit?

Kafeja 
 Kafeja është një shkak i madh i ndjesisë së fryrjes. Kafeina e saj inkurajon lëvizjen e zorrës së trashë dhe efektet e saj në zorrën e trashë janë gjetur të jenë të krahasueshme me ato të një vakti me 1000 kalori. Nëse keni ndjerë dhimbje të stomakut pas filxhanit të kafesë së mëngjesit, mund të vendosni që ta zëvendësoni atë me diçka më pak acide, si çaji i trëndafilit, i cili ka një pH prej 2 deri në 3.
Qumështi
Intoleranca e laktozës ndodh kur njerëzit janë të mangët në laktezë, një enzimë që thyen sheqerin në qumësht. Pra, kur laktoza udhëton përmes sistemit tuaj të tretjes pa u copëtuar, ajo tërheq ujin nga zorra, gjë që shkakton gaz, fryrje dhe siklete të dhimbshme. Nëse nuk jeni intolerant në laktozë, çështja mund të jetë kazeina, një proteinë e gjetur në qumësht, e cila gjithashtu është e lidhur me një intolerancë që shkakton gaz dhe fryrje.
Lëng molle
Mollët përmbajnë një sheqer të natyrshëm, por gjerësisht të patretshëm që quhet sorbitol, i cili lidhet me diaret, gazin dhe ndjesinë e fryrjes. Disa lëngje molle mund të jenë edhe ëmbëlsuar artificialisht me sorbitol kimik, të cilin zorra akoma me keq ka probleme që t’i përthith.

Pije të gazuara
Sipas shkrimtarit Go With Your Gut dhe trajnerit të ushqyerjes Robyn Youkilis, çdo pije e gazuar mund të shkaktojë fryrje. Flluskat në pije të gazuara janë në të vërtetë gaz, të cilat mund të bien në barkun tuaj dhe të bëjnë të ndiheni sikur të jeni mbushur me helium. Por, kjo nuk është vetëm në pijet me gaz, madje edhe pirja e ujit shumë të ndejtur mund të çojë në fryrje, sepse ai hollon lëngjet që ndihmojnë tretjen e ushqimit në zorrën tuaj.
Pije të athta
Kripa në përgjithësi është një fajtor i madh i fryrjes. Ajo shkakton fryrjen në trupin tuaj për të mbajtur ujin si një mënyrë për të provuar dhe holluar kripën e tepërt në trup, kështu që një pije e kripur do të çojë në mbajtjen e panevojshme të ujit.

TË NGJASHME