HomeShëndeti

Keni mavijosje të pashpjegueshme në trup, ja 7 problemet shëndetësore që mund të jenë arsyeja

Çfarë duhet të bëni nëse keni mavijosje në lëkurën tuaj pa ndonjë arsye? Pse ndodh kjo dhe a duhet të shqetësoheni? Nëse keni mavijosje, kjo ndodh sepse kapilarët janë shumë të hollë. Çfarë e shkakton këtë?

Ne mblodhëm mendimet e mjekëve për atë që mund të ndodhë me të vërtetë në trup nëse keni shpesh të nxira në lëkurën tuaj. Kushtojini vëmendje kësaj dhe konsultohuni me një mjek. Specialisti që merret me probleme të tilla quhet hematolog.

7. Ushtrimi i peshave, ngritja e gjërave të rënda

Ngritja e peshave është një arsye dytësore për mavijosjet. Kjo do të thotë që enët tuaja të gjakut janë tashmë të dobëta dhe aktiviteti fizik jep vetëm një prekje të fundit. Sidoqoftë, shumë aktivitet fizik mund të çojë në dëmtimin edhe të kapilarëve më të shëndetshëm. Për shembull, stërvitja me pesha për të cilën ende nuk jeni gati mund të jetë e rrezikshme.

Edhe fëmijët mund të marrin plagë të tilla pasi çantat e mbingarkuara të shkollës që mezi ngrihen janë mjaft të zakonshme në ditët e sotme. Besohet se mavijosje të tilla nuk janë shumë të rrezikshme por është një demonstrim i faktit që ju po e teproni.

6. Marrja e ilaçeve

Marrja e disa ilaçeve të cilat ndikojnë në gjak mund të çojë në shfaqjen e mavijosjeve të cilat mund të ndryshojnë nga pothuajse inekzistente në ato mjaft serioze. Në shumicën e kohës, ato shkaktohen nga ilaçet kundër depresionit, analgjezikët, ilaçet anti-inflamatore, ilaçet që përmbajnë hekur ose anti-astmatik.

Medikamenti më i zakonshëm që e bën gjakun më të lëngshëm dhe mund të çojë në mavijosje është aspirina.

Nëse keni vërejtur lidhjen midis marrjes së ilaçeve dhe inflamacionit në lëkurën tuaj, duhet të takoni mjekun tuaj. Mund të jetë se do të duhet të ndërprisni marrjen e ilaçit për të shmangur gjakderdhjen e brendshme.

5. Sëmundjet e gjakut

Sëmundjet e gjakut dhe enëve mund të shkaktojnë mavijosje. Varikoza, Willebrand, trombocitopenia ose leucemia shpesh shkaktohen nga probleme me qarkullimin e gjakut.

Mos e shtyni një vizitë tek mjeku, veçanërisht nëse keni vërejtur simptoma të tjera shqetësuese: dhimbje dhe këmbë të ënjtura, mishrat e gjakosur, njolla të vogla kapilarësh në trup ose gjakderdhje nga hunda.

4. Mungesa e lëndëve ushqyese

Vitamina, vitamina! Ne sigurohemi që fëmijët tanë të marrin mjaft prej tyre, por shpesh harrojmë për veten tonë. Disa mavijosje të pashpjegueshme mund të jenë një sinjal që trupit i mungojnë elementët e nevojshëm.

Për shembull, B12 merr pjesë në prodhimin e gjakut, vitamina K është përgjegjëse për mpiksjen, dhe vitamina C luan një rol jetësor në krijimin e indeve të reja. 

Një tjetër vitaminë shumë e rëndësishme është P. Pa të, prodhimi i kolagjenit është i pamundur, kështu që enët bëhen të holla, gjë që çon në përkeqësimin e gjendjes së lëkurës.

Bilanci i hekurit është shumë i rëndësishëm për trupin. Kur ka mungesë të tij, kapilarët përkeqësohen.

Por mos nxitoni për të blerë vitamina – kontrolloni më parë për mungesë të vitaminave dhe përmirësoni dietën tuaj.

Burimi i vitaminës P është çaji i freskët jeshil, mollët, kungulli dhe hudhra. Vitamina K mund të gjendet tek banane, vezë, arra dhe peshq të yndyrshëm. B12 mund të gjendet tek mëlçia, peshku, djathi dhe marulet.

3. Çekuilibri hormonal

“Lëkundjet” hormonale janë një nga arsyet më të zakonshme të mavijosjeve. Ato mund të shfaqen nëse keni pak estrogjen.

Një situatë e tillë është e mundur nëse po kaloni menopauzë, nëse jeni duke marrë ilaçe hormonale ose nëse jeni shtatzënë. Mungesa e estrogjenit dobëson ndjeshëm enët e gjakut dhe muret e kapilarëve mund të dëmtohen shumë lehtë.

2. Ndryshimet e lidhura me moshën

Një arsye e trishtueshme, por e natyrshme, sipas mjekëve, është mosha. Ose veshja e kapilarëve. Sistemi vaskular dobësohet me kalimin e moshës dhe indet humbin elasticitetin e tyre.

Ju duhet të vini re se të tilla mavijosje “të lidhura me moshën” shfaqen kryesisht në këmbë. Por ato shfaqen për shkak edhe të ndikimit më të dobët që lëkura e re as nuk do ta “vinte re”.

1. Diabeti

Gjaku dhe sheqeri janë gjërat e para që vijnë në mendje kur dikush përmend këtë sëmundje. Diabeti ka një ndikim negativ në procesin e qarkullimit të gjakut, kështu që është shumë e lehtë të marrësh mavijosje. Dhe gjithashtu mavijosjet mund të jenë simptomë e kësaj sëmundjeje në një fazë shumë të hershme.

Simptoma të tjera: shpesh keni etje, plagët shërohen më gjatë, lodheni shpejt, shikimi juaj është i paqartë dhe keni njolla të bardha në lëkurë.

Cilat mavijosje janë të rrezikshme dhe cilat jo?

Shumicën e kohës, menjëherë pas një dëmtimi, të mavijosurit bëhen të kuqe. Kjo është ngjyra e gjakut nën lëkurë. Pas disa kohësh, trupi fillon të prishë gjakun dhe mavijosja bëhet e zezë, blu, apo edhe e purpurt. Brenda 5 deri në 10 ditë, zona e dëmtuar duhet të bëhet e verdhë ose e gjelbër. Dhe faza përfundimtare është 10-14 ditë pas dëmtimit kur zona bëhet kafe dhe më pas bëhet më e lehtë dhe më e lehtë.

Vëmendje: Normalisht, mavijosjet zhduken plotësisht brenda 2 javësh pas lëndimit. Pra, nëse shihni ndonjë ngjyrë të ndryshme nga ato që përshkruam ose nëse mavijosja nuk zhduket 2 javë pasi e keni marrë, duhet të shkoni tek një mjek.


TË NGJASHME