HomeShowbiz

Këta janë 10 yjet e Hollywood-it që kanë bërë disa ndryshime në pamjen e tyre

Shumë njerëz i qortojnë vajzat e sotme moderne për faktin se, duke ndjekur tendencat e modës, ato shtyhen të shkojnë tek estetistet.

Të njëjtët njerëz pretendojnë se gratë e bukura dhe burrat e pashëm të shekullit të kaluar kishin një bukuri krejtësisht “natyrore” dhe se aktoret e Hollywood-it të vjetër janë prova perfekte e kësaj. Sidoqoftë, ky mendim është i gabuar.

Njerëzit e famshëm kanë përdorur shërbimet e kirurgëve plastikë edhe gjatë atyre kohërave, për të marrë atë pamje perfekte.

Ne bëmë një hetim të vogël për të zbuluar se cili prej këtyre idhujve të “bukurisë natyrore” bëri në të vërtetë disa ndryshime në pamjen e tyre.

Marilyn Monroe

Rezulton se Marilyn Monroe, pamja e së cilës ende konsiderohet e patëmetë, kishte përdorur shërbimet e një kirurgu plastik në ndjekje të bukurisë. Ky informacion është regjistruar në shënimet e kirurgut të saj (Michael Gurdin) që tregojnë se i Monroe iu nënshtrua operacionit të hundës dhe mjekrës. Operacioni me sa duket është bërë në vitin 1950, para se Marilyn të luante rolet e saj ikonike. Përveç operacionit, Marilyn përdorte gjithashtu kremëra hormonale që nxisnin rritjen e pushit në fytyrën e saj, por Monroe preferoi të mos e hiqte sepse i dha një shkëlqim të butë fytyrës së saj.

Gloria Grahame

Diva e Hollivudit dhe fituesja e një Çmimi Oscar, Gloria Grahame, ndihej e ndrojtur për buzën e sipërme sepse besonte se ishte shumë e hollë. Për të korrigjuar këtë papërsosmëri, aktorja vendoste pambuk midis dhëmbëve dhe buzës së saj, për ta bërë atë të dukej më e trashë. Kjo hile është vërejtur gjatë skenave të puthjeve nga partnerët e saj në skenë.

Marlene Dietrich

Marlene Dietrich zë vendin e 9-të në listën e aktoreve më të mëdhaja të filmave klasikë të Hollivudit në vlerësimet e Institutit Amerikan të Filmit. Kjo nuk është për t’u habitur, sepse përveç talentit dhe sharmit mahnitës, ajo gjithashtu kishte një pamje të sofistikuar. Sidoqoftë, aktorja u përpoq të përsoste mënyrën se si dukej dhe përdorte të ashtuquajturin “Croydon facelift” (ngritja e fytyrës pa operacion). Dietrich u kërkoi artistëve të saj të grimit që të përdridhnin fijet e imëta të flokëve rreth kunjave të flokëve, t’i tërhiqnin prapa dhe t’i rregullonin fort në kokën e saj. Kjo hile e ndihmoi atë të tërhiqte lëkurën në ballë.

Burt Lancaster

Fituesi i një Oskari dhe një Çmimi Golden Globe, Burt Lancaster luante djemtë macho në fillim të karrierës së tij. Sidoqoftë, ai ëndërronte për role më dramatike që kërkonin një pamje të caktuar. Kjo është arsyeja pse, gjatë shumë viteve, Burt vazhdonte të përmirësonte fytyrën e tij: ai korrigjoi dhëmbët, formën e mollëzave dhe mjekrës, etj. Libri biografik për jetën e Burt Lancaster përmend një citat ku ai thotë se i është nënshtruar aq shumë operacioneve sa , në fjalët e tij: “gjëja më e vërtetë në fytyrën time janë sytë e mi”.

Rita Hayworth

Një nga aktoret më të njohura amerikane të viteve 1940, Rita Hayworth kishte rrënjë spanjolle, dhe kjo është arsyeja pse ajo ishte fillimisht një zeshkane. Në mënyrë që të plotësonte standardet e bukurisë së Hollywood-it dhe të merrte role më domethënëse në filma, asaj iu desh të lyente flokët me të kuqe dhe të bëjë elektrolizë (një metodë për heqjen e qimeve nga fytyra ose trupi duke përdorur kimikate ose energji të nxehtësisë) për t’i bërë flokët e saj dhe ballin të duket më lart.

Clark Gable

Clark Gable i bukur, i cili pushtoi zemrat e shikuesve me rolin e tij si Rhett Butler në “Gone with the Wind”, gjithashtu bëri disa korrigjime në pamjen e tij. Buzëqeshja natyrale e Clark ishte larg nga të qenit “si e Hollivudit”. Trajneri i tij në detyrë, Josephine Dillon, pagoi faturën e dentistit për dhëmbët e tij të rinj.

Jean Harlow

Ishte Jean Harlow ajo që konsiderohej si bjondja ideale përpara se Marilyn Monroe të shfaqej në ekranin e madh. Besohet se Harlow mori këtë hije të flokëve falë një përzierje për ngjyrosje, e cila përfshinte zbardhues, peroksid, amoniak dhe detergjent rrobash Lux. Sidoqoftë, kjo përzierje është në të vërtetë shumë e rrezikshme dhe madje mund të jetë fatale.

Elizabeth Taylor

E pabesueshmja Elizabeth Taylor, e cila u kujtua veçanërisht për rolin e saj si Kleopatra, do të përdorte një brisk për t’u dukur bukur në ekran. Aktorja rruante fytyrën për ta bërë lëkurën e saj të dukej krejtësisht e lëmuar.

Dean Martin

Këngëtari i xhazit dhe aktori amerikan me origjinë italiane, Dean Martin, nuk ishte i kënaqur me hundën e tij. Kjo është arsyeja pse kur karriera e tij filloi të ngjitej, Dean vendosi t’i nënshtrohet një operacioni plastik. Rinoplastika bëri të mundur pak ngushtimin dhe zvogëlimin e hundës, edhe pse vetë forma nuk u ndryshua në mënyrë drastike.

Mary Pickford

Dëshira për t’u dukur e re dhe e freskët bëri që Mary Pickford të bënte tërheqje të fytyrës shumë herët. Për më tepër, procedura nuk ishte e suksesshme – Mary nuk mund të buzëqeshte në një mënyrë normale ose të shprehte plotësisht emocionet e saj, gjë që ishte jashtëzakonisht e rëndësishme në karrierën e aktores.


TË NGJASHME