HomeShowbiz

Këta janë VIP-at që i kanë veshur të njëjtat rroba disa herë

Nëse popullsia e planetit tonë arrin 9.6 miliardë deri në 2050, njerëzimi do të kërkojë ekuivalentin e 3 planetëve për të mbështetur stilin e jetës aktuale. 

Kjo është arsyeja pse konsumi i arsyeshëm dhe i përgjegjshëm gradualisht po bëhet një domosdoshmëri për secilin prej nesh. Sidoqoftë, ndërsa njerëzit e zakonshëm nuk e shohin të papërshtatshme të veshin të njëjtën veshje shumë herë, të famshëm mund të kenë një lloj rregulli të pathënë që dikton të mos shfaqen në të njëjtën veshje dy herë, veçanërisht në ngjarje të rëndësishme. 

Lajmi i mirë është se shumë njerëz të famshëm tashmë kanë filluar t’i heqin këto rregulla dhe shpesh shfaqen në publik të veshur me të njëjtat rroba.

Kjo është arsyeja pse ne kemi zgjedhur 10 njerëz të famshëm të cilët nuk ishin të ndrojtur për t’u shfaqur në publik të veshur me të njëjtën veshje dy herë, tre herë ose edhe më shumë.

Jane Fonda

Aktorja amerikane dhe ish-modelja e modës, Jane Fonda, është e njohur për aktivizmin e saj mjedisor. Ajo është parë shumë herë e veshur me të njëjtat veshje, dhe paraqitja e saj në ceremoninë Oscar 2020 nuk bëri përjashtim. Bota e pa atë të veshur me të njëjtën veshje në 2014 në Festivalin e 67-të Vjetor të Filmit në Kanë.

Ajo gjithashtu ndoqi shfaqjen e Saint Laurent me një kostum elegant të zi të plotësuar me një xhaketë të zezë në shkurt 2016.

Dhe u shfaq përsëri e veshur me të njëjtën pamje vetëm një muaj më vonë në Institutin UCLA të Mjedisit dhe Festimit të Qëndrueshmërisë së Kampionëve të Ardhmes së Planetit tonë.

Elizabeth Banks

Aktorja, regjisorja, shkrimtarja dhe producentja amerikane e njohur për rolin e saj si Effie Trinket në serinë e filmave The Hunger Games mori pjesë në Oscar Vanity Fair 2004 të veshur me një fustan mahnitës të kuq. Ajo veshi të njëjtën veshje 16 vjet më vonë në Oscar Vanity Fair 2020.

Selena Gomez

Selena Gomez është gjithashtu një nga ato të famshme që nuk e ka problem të shfaqet me të njëjtat rroba në publik. Për shembull, ajo u pa e veshur me një fustan blu të hapur në shtator dhe pastaj përsëri një muaj më vonë. Duket se ajo ndryshoi vetëm çantën e saj.

Arianna Huffington

Autorja dhe biznesmenia greko-amerikane Arianna Huffington është midis 100 njerëzve më me ndikim në botë, sipas  revistës Time. Ajo është gjithashtu një nga gratë më të fuqishme në listën e Forbes. Akoma, përkundër gjithë pasurisë dhe fuqisë së saj, Arianna nuk e ka problem që përsërit herë pas here veshjet e saj.

Ajo ka përsëritur veshjen e zezë me stil, e përbërë nga një xhaketë e gjatë e zezë dhe taka ekstravagante, që veshi në festën e Oskareve të Vanity Fair 2013. Huffington u paraqit në Oscar Vanity Fair 2020 duke veshur të njëjtën veshje 7 vjet më vonë.

PARIS, FRANCE – JANUARY 21: Kirsten Dunst attends Chopard presenting The Garden of Kalahari at Theatre du Chatelet on January 21, 2017 in Paris, France. (Photo by Samir Hussein/Samir Hussein/WireImage)
Joaquin Phoenix

Të famshmit meshkuj marrin pjesë aktive edhe në mbështetjen e konsumit të arsyeshëm. Për shembull, në fillim të vitit të kaluar, Joaquin Phoenix premtoi të vishte të njëjtin smoking Stella McCartney gjatë gjithë sezonit të çmimeve në mënyrë që të ndihmonte planetin dhe të zvogëlonte mbeturinat. Me sa duket, ai e ka mbajtur premtimin e tij dhe ka veshur të njëjtin stil në ceremoninë e SAG Awards, BAFTA, Golden Globes dhe Oscars.

Kirsten Dunst

Një tjetër person i famshëm që veshi të njëjtën veshje me 13 vjet diferencë. Ajo për herë të parë u pa e veshur me këtë fustan të bardhë në 2004 në çmimet Oscar. Në vitin 2020, Kirsten plotësoi këtë veshje me një xhaketë të zezë, e cila e ndihmoi atë të dukej mahnitëse si gjithmonë.

Mindy Kaling

Aktorja e humorit Mindy Kaling, e njohur për rolin e saj si Kelly Kapoor në The Office , gjithashtu kontribuon në shpëtimin e mjedisit. Ajo u pa të vishej me të njëjtën veshje të zezë vetëm 2 muaj me diferencë kohore në 2013: në Writers Guild Awards në Shkurt dhe në Grades of Green’s Verte mbledhjen e fondeve vjetore në Prill.

Cate Blanchett

Cate Blanchett zgjodhi një fustan të zi elegant kur mori Oskarin e saj si aktorja më e mirë në Blue Jasmine në 2014 (shih foton më lart) Ajo u shfaq përsëri në të njëjtën pamje mahnitëse në darkën gala gjatë Festivalit të 71-të vjetor të Filmit në Kanë në 2018.

Rita Moreno

Aktorja, valltarja dhe këngëtarja Portorikane Rita Moreno ka thyer të gjitha rekordet duke veshur të njëjtën veshje me 56 vjet diferencë kohore. Ajo mori pjesë në ceremoninë e Oskareve në 1962 me një fustan të mrekullueshëm me një skaj të ndërlikuar dhe më pas veshi të njëjtin fustan në ceremoninë e ndarjes së çmimeve Oscar 2018.

Kate Middleton

Royals gjithashtu mbështesin idenë e konsumit të arsyeshëm dhe shpesh mund të shihen të veshura me të njëjtat rroba. Një shembull është kostumi zyrtar i kuq i Kate Middleton, të cilin ajo e ka veshur në 2011, 2014 dhe 2017.

2011

2014

2017

Nëse do të ishit një njeri i famshëm, do të përsërisnit pamjen tuaj dhe do të përpiqeshit për mbrojtjen e mjedisit, apo do të shikonit për një veshje të re çdo ditë?


TË NGJASHME