HomeShowbiz

Këto aktore kanë luajtur rolet e tyre më të mira në film ndërkohë që ishin shtatzënë

Aftësitë e aktorëve janë diçka për t’u patur zili. Xhirimi i një filmi mund të zvarritet për një periudhë shumë të gjatë. 

Aktoret janë mësuar të luajnë karaktere komplekse dhe të durojnë ngarkesa të mëdha pune, por ndonjëherë regjisorët u vendosin atyre një detyrë veçanërisht të vështirë: fshehjen e shtatzënisë së tyre.

Ne kemi zgjedhur 12 aktore që na dhanë shfaqje të paharrueshme pa e kuptuar as vetë gjendjen e veçantë në të cilën ato ishin.

1. Lena Headey – Game of Thrones

Në kohën e xhirimeve për finalen e sezonit të 5-të, aktorja që luan Cersei mizoren ishte pesë muajshe shtatzënë. Regjisorit iu desh t’i drejtoheshin dysheve të aktorëve në mënyrë që të xhironin skenën në të cilën personazhi bën një “shëtitje të turpit” pa rroba nga burgu në oborrin e mbretit. U deshën 3 ditë për të xhiruar këtë skenë, dhe ata që e panë atë nuk e vunë re se aktorja ishte shtatzënë.

2. Blake Lively – Epoka e Adalines dhe The Shallows

Edhe pse shtatzënë në kohën e xhirimeve, Blake mori pjesë në disa xhirime të rrezikshme për The Shallows. Ajo bëri gjithçka që kërkohej nga roli i saj pothuajse deri në fund, me një marifet të dyfishtë duke marrë përsipër çdo gjë vetëm në dy javët e fundit të xhirimeve.

Në të kundërt, për Age of Adaline, aktorja vazhdoi të punonte normalisht deri në fund të shtatzënisë së saj. Kolegët e saj vunë re se ajo nuk kërkoi kushte të veçanta krahasuar me aktorët e tjerë që ishin të përfshirë.

3. Kate Winslet – Divergjente

Gjatë xhirimeve për këtë film, Kate ishte 5 muajshe shtatzënë. Rrobat e errëta dhe këndet e kamerave të zgjedhura me kujdes ndihmuan në fshehjen e gjendjes së saj. Ajo u dekurajua nga kryerja e pjesëve të saj pa një aktore zëvëndësuese, por pasi lindi, u xhiruan skena shtesë me aktoren që arriti t’i bënte përsëri në mënyrë të përkryer.

4. Sarah Jessica Parker – Seksi dhe Qyteti

Aktorja kuptova ajo ishte shtatzënë gjatë ditëve të para të shtënat sezonin e 5-të. Stilistët e ekipit të filmit bënë gjithçka që mundën për të fshehur gjendjen e Sarës nga publiku. Ata e veshën atë me sende të mëdha veshjesh dhe shtuan pajisje të ndritshme në mënyrë që të shkëpusin vëmendjen nga stomaku i saj. Fatkeqësisht, u vendos që të kufizohej sezoni në tetë episode, pasi asnjë hile nuk do të punonte deri atëherë për të fshehur shtatzëninë e saj.

5. Helena Bonham Carter – Sweeney Todd

Shanset janë që ju të mos e keni vërejtur kurrë shtatzëninë e Helenës gjatë këtij filmi, pasi shumica e skenave të saj u xhiruan gjatë pjesës së hershme të shtatzënisë më vonë thjesht u përdor një korse për ta fshehur atë. Një aspekt i shtatzënisë së saj që nuk mund të fshihej: Busti i Helenës rrutej çdo ditë të re gjatë xhirimeve.

6. Drew Barrymore – I përzier

Aktorja zbuloi se ishte shtatzënë disa ditë pasi nënshkroi kontratën e filmit. Fillimi i xhirimeve u vonua, që do të thotë se në kohën kur Barrymore u shfaq në skenat e saj të para ajo tashmë kishte një bark të fryrë. Dizenjuesve të kostumeve iu desh të kryenin shumë punë për t’u siguruar që barkh nuk ishte i dukshëm për audiencën.

7. Scarlett Johansson – Avengers: Age of Ultron

Shtatzënia e Scarlett Johansson solli ndryshime në orarin e punës për të gjithë ekipin e aktorëve. Të gjitha skenat me Black Widow u filmuan por Scarlett lodhej shumë shpejt, gjë që zvarriti procesin e xhirimit. Më pas u mor një vendim që roli i saj të mbështetej në zëvëndësimin e aktores.

8. Angelina Jolie – Ndryshimi

Xhirimi i një filmi si Changeling doli të ishte shumë stresues për Angelinën. Duke ndjerë një lidhje me karakterin e saj që ka humbur djalin e saj, ajo dëshironte të bëhej përsëri nënë (në atë moment, Jolie kishte katër fëmijë). Dëshira e saj u përmbush dy herë: disa muaj pas përfundimit të xhirimeve, Angelina solli në jetë binjakë.

9. Reese Witherspoon – Vanity Fair

Reese Witherspoon zbuloi një mënyrë më të bukur për të fshehur gjendjen e saj në të cilën ndodhej: veshjet e kushtueshme me ngjyra të errëta dhe me një bel të lartë. Dhe kur ishte e nevojshme, Reese qëndronte prapa mobiljeve. E gjithë figura e saj nuk u tregua pothuajse kurrë, kështu që pesë muajt e shtatzënisë nuk u vunë re kurrë nga publiku.

10. Courteney Cox – Miqtë

Sezoni i fundit i Friends u filmua kur aktorja ishte 5 muajshe shtatzënë. Pavarësisht se kishte veshur rroba të lirshme, fshehja e gjendjes së saj nuk provoi se kjo gjë ishte e mundur.

11. Emily Blunt – The Girl on the Train and Into the Woods

Emily zbuloi se ishte shtatzënë që në fillim të xhirimeve për The Girl on the Train dhe vendosi ta mbajë të fshehtë. Aktorja thotë se shtatzënia e saj, në fakt, ndihmoi për të luajtur karakterin e saj emocionalisht të paqëndrueshëm, gjë që bëri që kolegët e saj të shqetësoheshin në besimin se ajo ishte tërhequr shumë në rol. Emily tashmë kishte përvojë të aktrimit ndërkohë që ishte shtatzënë nga Into the Woods . Interesante, në të dy këta filma ajo luante personazhe që dëshironin shumë të kishin fëmijë por nuk ishin në gjendje të kishin fëmijë.

12. Janar Jones – Burra të Çmendur

Gruaja e hollë dhe e brishtë e Don në Mad Men fitoi peshë si rezultat i shtatzënisë së saj gjatë krijimit të sezonit të 5-të. Shkrimtarët vendosën të ripunonin pak komplotin, duke pretenduar se ajo fitoi peshë si rezultat i stresit të konfliktit të saj martesor. Aktorja kishte një grim të veçantë, përfshirë një mjekër të fryrë të rremë – dhe gjithashtu kishte veshur rroba shtesë për t’u dukur sikur ajo kishte fituar peshë kudo përveç rreth barkut. U deshën 5-6 orë për të aplikuar këtë përbërje sa herë që kishin xhirime.


TË NGJASHME