HomeLajme

Këto janë 17 materialet më të shtrenjta në botë

Për shumë shekuj, shumë njerëz kanë besuar se ari është një nga materialet më të shtrenjta në botë. Megjithatë, kjo është absolutisht e gabuar.

Ne kemi përpiluar një listë të materialeve me vlerë, duke i vlerësuar ato nga çmimi më i ulët tek ai më i larti. Le të kalojmë pak përpara: ari nuk është as në tre vendet e para këtu.


16. Shafran – 11 dollarë për gram

Kjo erëz është unike, duke kombinuar shijen fantastike dhe përfitimet e mëdha shëndetësore. Procesi i tij i prodhimit kërkon shumë kohë dhe përpjekje, por aroma dhe vetitë shëruese të shafranit nuk janë të barabarta nga çdo erëz tjetër.

15. Ari – 56 dollarë për gram

Metali i çmuar më i njohur, pa të cilën asnjë grua nuk mund të bëjë pa të. Ari është adhuruar që nga kohërat më të lashta, dhe të gjitha gjërat e bukura krahasohen në mënyrë të pashmangshme me të.

14. Rodium – 58 dollarë për gram

Një metal i grupit platin dhe jashtëzakonisht i rrallë. Për t’ju dhënë një pamje të madhe, le të themi se një ton kore toke përmban rreth 0.001g rodium.

13. Platinum – 60 dollarë për gram

Ky është një metal i rrallë dhe i çmuar me një ngjyrë çeliku të argjendtë. Ashtu si ari, ai është shumë rezistent ndaj acideve, alkaleve dhe përbërjeve të tjera.


12. Metamfetamina – 100 dollarë për gram

Kjo është ajo që gatuanin protagonistët e Breaking Bad . Është e ndaluar me ligj, dhe do të bënit mirë nëse nuk e shihni personalisht. 

11. Briri i rinocerontit – 110 dollarë për gram

Megjithëse shkenca ka provuar se briri i rinocerontit nuk ka veti medicinale, ata ende konsiderohen të vlefshëm për shkak të kësaj prone dhe si materiale të shkëlqyera thike. Për shkak të gjuetarëve të paligjshëm, rinocerontët tashmë janë në prag të zhdukjes.

10. Heroinë – 130 dollarë për gram

Një opium që ndryshon perceptimin tuaj. Nëse filmat flasin të vërtetën, është shumë e vështirë për t’u marrë, dhe kjo është ndoshta arsyeja pse është kaq e shtrenjtë.

9. Kokainë – 236 dollarë për gram

Një ilaç që kushton një pasuri akoma nuk do t’ju bëjë asnjë dobi. Ky pluhur kristali i bardhë është një narkotik fatalisht i rrezikshëm. Çmimi i tij më i lartë, krahasuar me atë më sipër, shpjegohet me ‘pastërtinë’ dhe natyralitetin e tij.


8. LSD – 3000 dollarë për gram

Një substancë narkotike psikoaktive dhe një vdekje shumë e shtrenjtë e vonuar. Procesi i prodhimit të këtij ilaçi gjysmë sintetik është mjaft i vështirë, gjë që shpjegon koston.

7. Plutonium – 4,000 dollarë për gram

Një metal i rëndë, por i brishtë radioaktiv, me një ngjyrë të bardhë të argjendtë. Përdorimet e tij ndryshojnë nga prodhimi i armëve bërthamore dhe karburantit në një burim energjie për anijet kozmike.

6. Painite – 9,000 dollarë për gram

Ky gur është aq i rrallë sa shumë pak njerëz e dinë që ekziston. Është një mineral me një ngjyrë portokalli ose kafe të kuqërremtë dhe u zbulua vetëm 65 vjet më parë. Ka vetëm disa qindra prej këtyre gurëve në botë sot.

5. Taaffeite – 20,000 dollarë për gram ose 4,000 dollarë për karat

Një gur i çmuar i një ngjyre vjollce, rozë, të kuqe ose të bardhë. Është një milionë herë më e rrallë se diamantet, duke e bërë atë legjendare. Sidoqoftë, pavarësisht nga veçantia e saj, nuk është shumë e njohur kur bëhet fjalë për bizhuteri – dhe kjo është ndoshta arsyeja pse ato janë relativisht të lira.

4. Tritium – 30,000 dollarë për gram

Ky gaz përdoret në ndriçim – për shembull, në ndriçimin e tritiumit. Kushton rreth 15 milionë dollarë për të prodhuar një kile tritium.

3. Diamanti – 55,000 dollarë për gram

Guri më i famshëm i çmuar në Tokë, dhe miku më i mirë i çdo zonje.

2. Kalifornium – 25-27 milion dollarë për gram

Elementi kimik më i shtrenjtë ndonjëherë. Ajo është sintetizuar vetëm një herë që nga zbulimi i saj në 1950.

1. Antimateria – 62.5 trilionë dollarë për gram

Substanca më e shtrenjtë në Tokë. Prodhimi i një miligram pozitron kushton rreth 25 milionë dollarë. Në teori, ne do të jemi në gjendje të përdorim antimaterinë si karburant për anijet kozmike në të ardhmen. Por pengesa sot është se për të bërë vetëm një gram të saj, të gjithë njerëzimit do t’i duhet të punojë për rreth një vit pa pushim.

Bonus: Guri Jade – 170 milionë dollarë

Minatorët në Mianmar kanë gjetur gurin më të madh në botë, i quajtur Jade, në një minierë të largët në shtetin Kachin, në veri të vendit. Guri është 14ft i gjatë dhe 19ft i gjatë, dhe peshon afërsisht 200 tonë. Ky gur i bukur do të dërgohet në Kinë, ku do të gdhendet në bizhuteri dhe skulptura të shtrenjta.


TË NGJASHME