HomeUdhëtime

Këto janë 7 pishinat më magjepëse që mund të ekzistojn

A keni parë ndonjëherë një pishinë, ku mund të bëni zhytje, xhiro me jaht ose not pranë peshkaqenëve? Oh, dhe të mos harrojmë pamjen e peisazheve të paprekura tropikale! Në përgjithësi, pishinat janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të kaluar një kohë cilësore, por shtatë bukuritë e mëposhtme janë thjesht jashtë kësaj bote.

1. Pishina më e madhe

Pishina më e madhe në botë, me shumë se një mijë metra e gjatë, ndodhet vetëm disa kilometra larg Oqeanit Paqësor. Ky është San Alfonso del Mar, në vendpushimin Algarrobo. Shtrohet një pyetje logjike: pse do të zgjidhni një pishinë të madhe të shtrenjtë mbi oqeanin e gjerë dhe të lirë? Bregdeti i Kilit është mjaft i ftohtë dhe i infektuar me peshkaqenë, kështu që turistët preferojnë të paguajnë më shumë sesa të hahen të gjallë. Në thelb është një lagunë artificiale e ngutshme me ujë të pastër kristal. Fakt argëtues, kërkon 4 milion dollarë në vit për të mirëmbajtur këtë bishë.

 Top 7 Most Mind-Boggling Swimming Pools in the World | Brain Berries

2. Pishina më piktoreske

Kopshte ekzotike tropikale, xhungël e papjekur, e egër, një tempull i lashtë Budist, – e gjithë kjo mund të shihni me sytë tuaj ndërsa notoni në pishinën me dy nivele të Hotelit Ubud Hanging Gardens në ishullin e Bali. Hoteli përbëhet nga 38 vila, secila me pishinën e vet, por pishina e përbashkët panoramike është akoma më piktoreskja dhe mjaft e popullarizuara në mesin e turistëve.

 Top 7 Most Mind-Boggling Swimming Pools in the World #2 | Brain Berries

Pishina më e gjatë në çati

Shumë hotele me famë botërore kanë pishina në çati, dhe një prej tyre më i gjatë është i vendosur në Hotelin e Marina Bay Sands Sky Park të Marina në Singapor. 200 metra mbi nivelin e tokës, kjo pishinë e pafundësisë 150 metra e gjatë do t’ju bëjë t’ju pushojë zemra nëse keni frikë nga lartësitë.

 Top 7 Most Mind-Boggling Swimming Pools in the World #3 | Brain Berries

Pishina më e thellë

“Y-40”, e ashtuquajtura pishina më e thellë në botë, është ndërtuar nga Emanuele Boaretto dhe ndodhet në Itali. Ky emër është simbolik: shkronja “Y” është përcaktimi i boshtit të koordinatave, dhe “40” është thellësia maksimale e pishinës. Për tifozët e zhytjeve të thella, ka parvaze dhe shpella speciale në thellësi të ndërmjetme.

 Top 7 Most Mind-Boggling Swimming Pools in the World | Brain Berries

Pishina më e lezetshme e shpellës

Përkundër bindjeve tona, shpellat nuk janë gjithmonë të errëta, të lagështa dhe të ftohta. Në një nga shpellat natyrore vullkanike në ishullin Grek të Santorini, ka një pishinë që merr shumë dritë të diellit gjatë ditës. Shtoni në të muret qetësuese të bardha të shpellës dhe do të merrni një efekt super relaksues.

 Top 7 Most Mind-Boggling Swimming Pools in the World #2 | Brain Berries

Pishina më “futuriste

Relaksi në pishinë është i bukur jo vetëm kur është nxehtë jashtë. Në banjot termale të hotelit austriak Aqua Dome, ju mund të notoni gjatë gjithë vitit, edhe kur bie borë. Temperatura e ujit këtu është e qëndrueshme 34-36 ° C. Si një bunus i shtuar, forma futuriste e këtyre pishinave ngjan me anije kozmike të huaja.

 Top 7 Most Mind-Boggling Swimming Pools in the World | Brain Berries

Pishina e pafundme

Pishina e Pafundësisë së Hotel Rangali Island në Maldive fillon në bregun e ishullit dhe duket se është e pafund, duke shkuar shumë larg përtej horizontit, kështu që pa probleme bashkohet me Oqeanin Indian. Ndërsa notoni në të, ju do të keni ndjenjën sikur po notoni në oqean, por pa peshk aty përreth.

 Top 7 Most Mind-Boggling Swimming Pools in the World #2 | Brain Berries

TË NGJASHME