HomeShëndeti

Këto janë ushqimet që pasurojnë sistemin tonë imunitar

Një sistem i fortë imunitar ndihmon për t’i mbajtur njerëzit larg nga patogjenët e shumtë çdo ditë. Në raste si sot kur të gjithë po përpiqen të mbrohen nga virusi pandemik me doreza dhe maska, masa tjetër më efektive që mund të marrim është të forcojmë sistemin tonë imunitar sa më shumë që të jetë e mundur.

Ne kemi krijuar një listë të ushqimeve më të fuqishme që mund t’ju ndihmojnë të forconi sistemin tuaj imunitar:

1-Portokalli
Përmban: Vitamina D, C dhe E, Beta-Carotene, Zink

Me një portokall në ditë do të fitoni disa lëndë ushqyese serioze që do të ndihmojnë sistemin tuaj imunitar. Ndihmon me problemet e zemrës dhe gjithashtu ndihmon në përthithjen e kolesterolit në ushqime.

2-Bajamet
Permbajne: Vitamina E, magnez

Ushqimi me një dore bajame ne dite mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit dhe për shkak të një niveli të lartë të steroleve bimore, të parandalojë thithjen e kolesterolit të dëmshëm, të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe diabetit.

3-Hudhra
Permban: Vitamine C, Vitamina B6, magnez

Hudhra është një luftëtar i sistemit imunitar. Një nga ushqimet më të gjithanshme hudhra gjithashtu zvogëlon enzimat që ndikojnë negativisht në enët e gjakut.

4-Salmoni
Permban: magnez, Vitamina B6, C


Salmoni nuk është vetëm më i shëndetshmi dhe më i pasuri nga të gjitha produktet e detit, por gjithashtu është një nga ushqimet më të mira për sistemin tuaj imunitar.

5-Boronica
Permban: Vitaminë C, Vitamina B6, magnez

Si shumë ushqime të tjera të mbushura me lëndë ushqyese dhe antioksidantë, boronica ndihmon në zvogelimin e disa prej shkaqeve të kancerit ndërsa zvogelon gjithashtu dhe rrezikun e sëmundjeve të zemrës. E mahnitshme si dicka kaq e vogel mund të jete luftëtare aq e fuqishme e sistemit imunitar!

6-Lakra
Permban: Vitamina B6, C, A, D, Magnezi, Kalciumi, hekur


Lakra është një mënyrë mjaft e ulët kalori për të mbajtur zemrën tuaj të shëndetshme! Megjithatë, një mënyrë tjetër për të shtuar disa larmi në sallatën tuaj dhe shumë lëndë ushqyese si vitaminat dhe hekuri.

7-Lakra e gjelbert
Permban:Vitamina A, K, C, B6, magnez, kalcium

Lakra e gjelbert është e mbushur me acide yndyrore omega-3, antioksidantë dhe shumë fibra! Ndihmon me mirëmbajtjen e sistemit kardiovaskular dhe në parandalimin e sëmundjeve të zemrës.

8-Panxhari
Permban:magnez, Vitamina B6, C, hekur

Panxhari është një fole e vertete e vitaminës B. Panxhari zvogëlon pjesën më të madhe të homocisteinës në gjakun tuaj.Ata janë një nga ushqimet më të pasura dhe më të shendetshmme.

9-Avocadot
Permbajne:
Vitamina B6, C, A, kalcium, hekur

Avokadot janë perfekte për sallata, tost dhe receta guakamole. Ato janë shumë të larta në yndyrna te pangopura si dhe vitamina e hekur.

10-Speci djegës
Permban: Vitamina C, B6, A, kalcium, hekur

Specat e kuq djeges janë të mirë për zemrën, si dhe qarkullimin e gjakut! Perimi të ndihmon në uljen e presionit të gjakut dhe kolesterolit. Thjesht mos i teproni. Mund të kthehen vërtet të pakëndshme.

11-Thjerrezat
Permbajne:hekur, mangan, Vitamina B6

Këto bishtajore të shijshme janë një nga heronjtë më të famshëm të sistemit imunitar! Ata permbajne me shumë kalium sesa një banane dhe sjellin shumë vitamina dhe minerale që ndihmojnë në forcimin e shëndetit tonë të përgjithshëm dhe aftësisë për të larguar sëmundjet.

12-Patatet e ëmbla
Permbajnë: Beta karoten, Vitamina A, C, magnez

Patatet e ëmbla janë të pasura me beta karoten, një lloj antioksidanti që i jep lëkurës së patateve ngjyrën e tij portokalli. Ndihmon për ta bërë lëkurën të shëndetshme dhe madje mund të sigurojë një mbrojtje kundër dëmtimit të lëkurës nga rrezet ultraviolet (UV).


TË NGJASHME