HomeLajmi i Fundit

Kinë, vijon të rritet numri i viktimave nga koronavirusi

Numri i vdekjeve nga epidemia e koronavirusit në Kinë arriti në  1665, pasi Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) vlerësoi përpjekjet e vendit për të përmirësuar sëmundjen e re, duke thënë se ata kanë “blerë kohën e botës” dhe se kombet e tjera duhet të shfrytëzojnë sa më shumë .

Shumë vende kanë konfirmuar raste të reja të koronavirusit, dhe disa prej kanë pezulluar lidhjet tregtare dhe  udhëtimet me Kinën.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, u bëri thirrje qeverive të rrisin përpjekjet e tyre për t’u përgatitur për virusin, duke thënë “është e pamundur të parashikoni se cilën drejtim do të marrë kjo epidemi”.

Më shumë se 68,000 njerëz janë infektuar deri më tani nga virusi vdekjeprurës.

M.H/ GotaNews