HomeShëndeti

Kjo është ajo që i ndodh trupit tuaj kur pini ujë me limon

1. Bën mrekulli për shëndetin tuaj tretës 

Shpesh thuhet se një sistem i shëndetshëm tretës është themeli i shëndetit të mirë. Limonët janë një burim i rëndësishëm i fibrave të pektinës që janë të nevojshme për zorrën e trashë, kështu që një gotë me ujë të ngrohtë me limon çdo mëngjes vepron si një fillim për sistemin tuaj të tretjes, duke e kujtuar atë për të eleminuar mbeturinat e grumbulluara nga dita e mëparshme. 

2. Ujë limoni = rehidratues origjinal 

Shekuj para se pijet energjike, kripërat rehidratuese dhe solucionet glukozë-elektrolite të mbulonin tregun, uji me limon u përdor si një trajtim dehidratimi shumë efikas. Kur ushtrohemi, ne humbasim elektrolite (minerale duke përfshirë natriumin, kaliumin dhe klorurin) përmes djersës.

3. Ndihmon sytë 

Si një frut agrumesh, limonët janë të mbushur plot me Vitaminë C dhe antioksidantë të cilët punojnë së bashku për të formuar një efekt mbrojtës kundër kataraktit dhe degjenerimit makular. 

4. Për lëkurë të butë, pini … ujë me limon!

Kjo duket sikur që të gjithë e dimë që të qëndrosh i hidratuar dhe të pish shumë ujë është gjëja numër një që mund të bësh për lëkurën tënde. Kthejeni atë ujë në ujë limoni dhe do të merrni përfitime. Për shkak se limonët përmbajnë antioksidantë të fuqishëm, ju do të vini re një rënie të njollave dhe rrudhave, dhe lëkurë më të butë, me pamje më të shëndetshme si rezultat i përfitimeve të saj detoksifikuese. 

5. Limonët janë shoku më i mirë i mëlçisë tuaj 

Mbajtja e “mëlçisë suaj të lumtur” është një nga gjërat më të rëndësishme që mund të bëni për shëndetin tuaj dhe pirja e ujit me limon mund të ndihmojë funksionimin e mëlçisë tuaj në një nivel të lartë. Si dhe pastrimi i toksinave duke rritur funksionin e enzimës, acidi citrik që gjendet në limon ndihmon gjithashtu në largimin e baktereve të dëmshme. 

6. Përmban kalium e dinit? 

Ne të gjithë e dimë për bananet që përmbajnë kalium, por a e dini se limonët janë gjithashtu të pasur me këtë mineral thelbësor? Apo se, si minerali i tretë më i bollshëm në trupin e njeriut, rëndësia e tij shpesh nënvlerësohet? Pirja e ujit me limon do të ndihmojë në sigurimin e funksionit optimal të zemrës, trurit, veshkave dhe muskujve. 

7. Një limon në ditë e mban larg mjekun

Është e vërtetë që ata që pinë ujë limoni çdo ditë përjetojnë më pak ftohje, dhe me kohëzgjatje dukshëm më të shkurtër se ata që nuk i kanë zbuluar ende përfitimet e ujit të limonit. Kjo kryesisht vjen deri te përqendrimi i Vitaminës C, mbrojtësi i padiskutueshëm kundër infeksioneve virale dhe dobësive të sistemit imunitar.  


TË NGJASHME