HomeShowbiz

Kjo është historia e supermodeles së parë të Hollywood-it

Marlene Dietrich, Vivien Leigh, Joan Crawford ose Coco Chanel – ne i njohim këto gra si ikona bukurie dhe stili të shekullit të 20-të dhe i kujtojmë ato edhe sot. 

Por në të vërtetë ishte një grua tjetër që erdhi para tyre, e cila konsiderohet të jetë “Supermodelja e Parë e Amerikës”. Sidoqoftë, përkundër suksesit të madh që ajo gëzoi në fillim të shekullit të 20-të, shumë prej nesh ende nuk e dinë emrin e saj.

Kështu që këtu është historia e Audrey Munson, një modele që me bukurinë e saj magjepsi shumë artistë.

Burri që i ndryshoi jetën

Audrey Munson lindi në 1891. Prindërit e saj u divorcuan kur ajo ishte e vogël dhe pas kësaj ajo dhe nëna e saj u transferuan në New York.

Siç tha vetë Munson, karriera e saj filloi rastësisht. Kur ishte 15 vjeç, ajo dhe nëna e saj po ecnin në Broadway dhe një burrë e vuri re atë. Ai e pyeti Audrey nëse ajo ishte një modele dhe nëse ai mund të bënte foto me të. Ajo tërhoqi vëmendjen e fotografit të famshëm Felix Benedict Herzog. Më vonë, ai gjithashtu e prezantoi atë me miqtë e tij në botën e artit, midis të cilëve ishin edhe shumë skulptorë.

Nëna e Audrey gjithashtu pa se sa e bukur ishte vajza e saj dhe potencialin që ajo kishte, kështu që ajo e shtyu atë drejt teatrit. Në 1908, Munson debutoi në skenë si anëtare e Dancin ‘Dolls’ të Gerald Hampton në Parkun Argëtues “Rocky Point”.

Një bukuri natyrore dhe e guximshme

Audrey modeloi për shumë skulptura dhe monumente në New York City, si dhe për monedha amerikane. KujtesaManhatani dhe Shpirti i Jetës janë disa nga skulpturat e vendosura në New York. Për shkak se pjesa më e madhe e artit që shfaqej ishte aty, ajo u mbiquajt “Miss Manhattan”. Në atë kohë, ajo konsiderohej si idealja e bukurisë femërore. Ajo u bë e famshme për përmasat e saj “Greke”, dhe njerëzit madje e quanin atë “Venera Amerikane”.

Në vitin 1915, Munson filloi karrierën e saj si aktore. Ajo luajti në 4  filma: FrymëzimiPastërtiaVajza e ëndrrave dhe Molët e Pakujdesshëm

“Ajo që është modesti e grave të tjera ka qenë virtyti im, gatishmëria ime që bota të shikojë figurën time pa zbukurim,” tha ajo . Gazetat lokale e quajtën atë “mishërimi transhendent i hirit dhe bukurisë femërore”.

Disa njerëz madje e shohin atë si një proto-feministe. Ajo nuk pranoi të vishte korse dhe taka të larta, duke thënë se rrobat e grave duhet të ishin praktike dhe natyrale.

Më shumë sesa thjesht një fytyrë e bukur

Një nga arsyet që Munson u bë kaq e suksesshme ishte etika e saj e punës . Për shembull, ajo do të vizitonte studiot e ndryshme dhe do të kërkonte punë.

Një arsye tjetër është se ajo nuk kërkoi të paguhej shumë, edhe pse puna ishte e vështirë. Ajo do të duhej të qëndronte për periudha të gjata kohore, ndërsa mbante një pozë të caktuar dhe dukej e lezetshme dhe e qetë në të njëjtën kohë. “Është një tendosje. Nëse nervat e një vajze nuk janë në gjendje të shkëlqyeshme dhe muskujt e saj [nuk janë] të fortë dhe të gatshëm për një provë të tillë, ajo bën një model të lëkundur dhe artisti nuk mund të punojë”, tha ajo .

Një profeci tragjike që u bë e vërtetë

Kur Audrey ishte një vajzë e vogël, vetëm 5 vjeç, një fallxhore cigane i lexoi pëllëmbën. Ajo tha : “Ju do të jeni e dashur dhe e famshme. Por kur të mendoni se lumturia është e juaja, fryti i saj i Detit të Vdekur do të bëhet hi në gojën tuaj”. Dhe ajo profeci e përndiqte Munson për tërë jetën e saj.

Mundësitë e aktrimit erdhën dhe u larguan, dhe ajo gjithashtu u përfshi në një skandal që dëmtoi më tej karrierën e saj dhe e bëri të pamundur që ajo të gjente një punë. Përveç kësaj, kohët po ndryshonin, dhe idealet e bukurisë ndryshuan me to. Si rezultat, asaj iu desh të fillonte të punonte si kamariere dhe të mbështetej gjithashtu në mbështetjen financiare të nënës së saj, e cila po shiste enë gatimi derë më derë.

E gjithë kjo ndikoi negativisht në shëndetin mendor të Audrey dhe u bë aq keq sa nëna e saj kërkoi që ajo të vendoset në një spital psikiatrik. Ajo ishte vetëm 40 vjeç në atë kohë dhe pjesën tjetër të jetës së saj e kaloi atje, derisa vdiq në moshën 104 vjeç në 1996.


TË NGJASHME