HomeSport

Konfirmohet transferimi i David Luiz

Arsenali ka njoftuar nënshkrimin e David Luiz nga Chelsea në ditën e fundit të transferimeve në Premier League. Braziliani është nënshkrimi i gjashtë i Gunners pas Nicolas Pepe, Dani Ceballos, Gabriel Martinelli, William Salib dhe Kieran Tierney.

Sipas BBC, Arsenali paguajti tetë milion eurove, ndërsa ata shpenzuan 151 milion euro në total në merkaton e transferimeve të verës. 32-vjeçari refuzoi të stërvitej me shokët e tij të kësaj jave dhe ai dorëzoi një kërkesë transferimi, duke parë një lëvizje te Gunners.

Luiz arriti në Evropë për t’u bashkuar me Benfica në janar 2007, përpara se të transferohej në Chelsea për 25 milion euro në 2011. Në vitin 2014, Paris Saint-Germain firmosi me të për 49.5 milion euro, vetëm për ta shitur përsëri te Blutë dy vjet më vonë për 35 milion euro. Në total ai ka luajtur 248 ndeshje për klubin dhe ai ka shënuar 18 gola.


TË NGJASHME