HomeShëndeti

Konsumoni këto ushqime në mëngjes për të rritur metabolizmin

Ende ka konfuzion në lidhje me atë që duhet të hani në mëngjes. Ndërsa disa preferojnë të kenë bajame të njoma, të tjerët menjëherë vendosin një filxhan çaj ose kafe për të filluar ditën e tyre. Por cili është konsideruar si ushqimi më i mirë që duhet të hani në mëngjes? Në vend që të shikoni për një vakt të rëndë, duhet ta filloni ditën me ushqime që janë të lehta por ushqyese.

Këtu janë disa nga ushqimet që duhet të mbështeteni, sipas dietës ushqimore.

1.Bajame të njoma!

Bajamet e njoma mund t’ju japin një dozë të vitaminave dhe mineraleve të shëndetshme dhe thelbësore. Është mirë të hani pesë deri në 10 bajame pasi ju jep vlera ushqyese për të pasur një fillim të shëndetshëm dhe gjithashtu përmirëson ngopjen gjatë gjithë ditës. Thuhet se lëvozhga kafe e bajameve përmban taninë e cila pengon thithjen e lëndëve ushqyese.

6 Proven Benefits of Soaked Almonds | Organic Facts
  1. Farat e palmave!

Farat e palmave janë një burim i shkëlqyeshëm i energjisë së menjëhershme që është e nevojshme për të filluar ditën tuaj. Ato gjithashtu përmbajnë fibra të tretshme që tërheqin ujin në pista tretëse, duke i bërë ato thelbësore për një sistem të shëndetshëm tretës. Kjo gjithashtu ndihmon në kurimin e kapsllëkut ose problemet e tretjes. Përmbajtja e lartë e kaliumit e gjetur në këto fara gjithashtu mund të trajtojë përzjerjet e stomakut.

Medjool Dates: Nutrition, Benefits, and Uses
  1. Farat Chia!

Këto fara të zeza të vogla janë shumë të shëndetshme dhe janë një burim i proteinave të plota, pasi ato përmbajnë të nënta aminoacidet thelbësore. Ato janë të mbushura me acide yndyrore thelbësore, magnez, hekur dhe vitamina B.

Chia Seeds 101
  1. Papaja!

Është mirë të hani papaja me stomak bosh herët në mëngjes pasi ka veti pastruese dhe ndihmon në pastrimin e stomakut tuaj. Është e shkëlqyeshme për lëvizjen e qetë dhe të rregullt të zorrëve. Shmangni ngrënien e ndonjë gjëje pasi të keni ngrënë papaja për të paktën një orë. Kolesteroli i keq, i cili është një pararendës i sëmundjeve të zemrës, mund të ulet nëse konsumohet papaja.

Creative Farmer Taiwan Papaya Lady Hybrid Pappaya Seeds Fruit ...

TË NGJASHME