HomeShëndeti

Konsumoni vez çdo ditë? Ja se çfarë i ndodh trupit tuaj

Duke qenë një nga ushqimet më të gjithanshme në Tokë, vezët janë një shtesë e shkëlqyeshme për çdo dietë. Jo vetëm që janë më të lehta për t’u përfshirë në çdo vakt, ato janë tepër të shëndetshme dhe të shkëlqyera për ushqimin tuaj të përgjithshëm. Por sa vezë mund të hani dhe si ndikojnë ato në shëndetin tuaj?

1. Ju rritni nivelin e Vitamines D
E verdha e vezëve është plot me vitaminë D, e cila është një lëndë ushqyese që shumë njerëzve u mungonë. Vitamina D është një burim i shkëlqyeshëm për mbrojtje kundër sëmundjes dhe agjentëve të huaj në trup. Nëse jeni sëmurur, vezët janë një vakt i shkëlqyeshëm për tu konsumuar për shërim më të shpejtë.

You could increase your Vitamin D levels. | When you eat eggs every day, this is what happens to your body | Brain Berries

2. Truri juaj funksionon më mirë
Vezët jo vetëm qe ju japin vitaminën D, por ato gjithashtu ndihmojnë në përmirësimin e funksionit të trurit tuaj. Vezët dihet që përmbajnë katër lëndë ushqyese kryesore që kanë provuar të rrisin shëndetin e trurit tuaj: vitaminë B12, vitaminë B6, kolinë dhe folate. Këto përbërës ushqimorë janë treguar që rregullojnë nivelin e sheqerit në tru dhe zvogëlojnë përparimin e rënies mendore te njerëzit e moshuar.

You might experience a better brain function | When you eat eggs every day, this is what happens to your body | Brain Berries

3. Inflamacioni në trupin tuaj ulet
Nëse luftoni vazhdimisht me inflamacion kronik, duhet që të përfitoni nga ngrënia e vezëve. Vezët konsiderohen si një ushqim anti-inflamator për shkak të acidit yndyror të tij omega-3 dhe vetive antioksiduese. Këto përbërës janë shumë të dobishëm në uljen e inflamacionit.

You could decrease inflammation in your body | When you eat eggs every day, this is what happens to your body | Brain Berries

4. Nduhmojnë në rritjen e kolesterolit të ulët
Kolesteroli “i keq”, ose nivele të larta të LDL (lipoproteina me densitet të ulët), mund të shkatërrojnë trupin tuaj, përfshirë çështjet kardiovaskulare dhe sëmundjet e zemrës. Hulumtimet e reja zbulojnë se vezët janë mjaft efektive në ngritjen e kolesterolit të mirë.

You could increase your “good” cholesterol | When you eat eggs every day, this is what happens to your body | Brain Berries

5. Ndiheni të “karikuar” për një kohë të gjatë
Mund të duket sikur ushqimet e tjera janë më të mira duke ju bërë të ndjeheni më energjikë për një kohë të gjatë, por vezët në të vërtetë janë një mundësi e mrekullueshme për këtë aspekt diete. Vezët janë përzierja perfekte e yndyrës dhe proteinave. Duke ngrënë më shumë vezë, ju mund të ulni ndjeshëm ngrënien afatshkurtër dhe ushqimet e tepërta.

You can feel full longer | When you eat eggs every day, this is what happens to your body | Brain Berries

6. Do të ndiheni shumë energjik
Proteina tek vezët është gjithashtu e shkëlqyeshme për rritjen e energjisë. Për dallim nga ushqimet që shkaktojnë rritjen e sheqerit në gjak dhe japin një forcë të energjisë, por pastaj zbehet, vezët nuk bëjnë që sheqeri në gjak të rritet. Në vend të kësaj, vitaminat në vezë mund të prodhojnë nivele të qëndrueshme të energjisë.

You could get a boost of energy | When you eat eggs every day, this is what happens to your body | Brain Berries

7. Ju mund t’i bëni dhëmbët dhe kockat tuaja më të forta
Vitamina D në vezë është gjithashtu e mirë për shëndetin e kockave. Proteina e lartë në vezë është alternativisht e mirë edhe për dhëmbët. Dhëmbët tuaj gjithashtu mund të përfitojnë nga vezët për shkak të përmbajtjes së tij të konsiderueshme të vitaminës K dhe fosforit. Këto lëndë ushqyese shtojnë mbrojtjen e indit lidhës dhe mukozës së dhëmbëve tuaj.


TË NGJASHME