HomeSport

Kush do ta fitojë Euro 2021? Ja kë nxjerrin favorit bastet

Turneu i riorganizuar përfundimisht fillon këtë verë, me garuesit më të mirë të Evropës për t’u kurorëzuar ekipi më i mirë i kontinentit.

Turneu i rirregulluar Euro 2020 është gati, me garuesit më të mirë të Evropës për të kurorëzuar ekipin më të mirë të kontinentit. Vonuar nga një vit më parë nga pandemia e koronavirusit, më në fund do të fillojë në 11 Qershor.

Njëzet e katër skuadra do të luftojnë përmes fazave të grupeve dhe raundeve të nokautit para se një fitues të kurorëzohet më 11 korrik në stadiumin Wembley në Londër.

Anglia e Gareth Southgate do të jetë në tokën e shtëpisë ndërsa Skocia, përsëri në një turne të madh për herë të parë në më shumë se dy dekada, do të shpresojë të bëjë drejtësi në skenën më të madhe.

Uells, shkëlqyen për herë të fundit në 2016, edhe pse do të donin më shumë për të njëjtën gjë këtë herë, ndërsa mbajtësit e Kupës së Botës Franca, kampionët në mbrojtje Portugalia dhe fituesit dy herë Spanja të gjithë presin të garojnë në fushën e mprehtë.

Këtu janë gjithçka që duhet të dini për skuadriat e këtij viti.

Cilët janë të preferuarit?

Anglia, besoni apo jo. Tre Luanët mund të jenë duke vështruar më shumë se 50 vjet të lënduar, por kjo nuk i ka ndaluar bastësit duke i mbështetur në favorizime në prag të turneut. 

Belgjika, nën drejtimin e Roberto Martinez, ka një nga skuadrat më të mira në turne me fuqinë e yjeve për të rivalizuar këdo. Mbeten pyetje se sa larg mund të shkojnë, por pasi u është dorëzuar ai që duket si një grup i favorshëm dhe me Romelu Lukaku dhe Kevin De Bruyne që vijnë në formë të mirë, pak duhet të kthehen kundër tyre.

Spanja përsëri duket një forcë për tu llogaritur – edhe pa Sergio Ramos – me një mori lojtarësh të klasit botëror për t’u thirrur në pothuajse çdo pozicion. Të bekuar me atë ADN fituese, pasi kanë triumfuar si në vitin 2008 ashtu edhe në vitin 2012, ata do të fantazohen shumë përsëri këtu nën Luis Enrique. Një nga grupet më të lehta gjithashtu luan në duart e tyre kur shikon një ose dy nga rivalët e tyre. 

Portugalia mburret ndoshta skuadra më e mirë nga të gjitha me një mori lojtarësh që kanë ndezur sezonet e tyre të brendshme në prag të turneut. Ruben Dias, Joao Cancelo dhe Bernardo Silva janë të gjithë kampionë të Premier League me Manchester City ndërsa Diogo Jota do të shpresojë të përfshihet gjithashtu pasi shkëlqeu me Liverpool, megjithëse një dëmtim në fund të sezonit është një shqetësim. Këtu është dhe Cristiano Ronaldo i cili është gjithashtu mjaft i dobishëm në krye. 

Megjithatë, grupet si Franca, Gjermania dhe Hungaria janë më pak të favorshme.


TË NGJASHME